godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Rasizm jest bezpodstawnym uzasadnieniem chorych wyobrażeń jednostek uważających się za lepsze od ogółu. Nikt nie wybrał sobie tego gdzie się urodził oraz nie miał wpływu na to czy jest czarnoskóry, białoskóry, mulat itp. Nie musimy się uwielbiać ani kolegować lecz powinniśmy się wszyscy nawzajem szanować i traktować jak ludzi.

Jak mówi wartościowy cytat Ireny Sendlerowej “Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek- nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem…”. Dzieci powinny słyszeć ten cytat już od małego, aby zdały sobie z tego sprawę, że są takim samym człowiekiem jak każdy inny oraz, że trzeba odróżniać dobro od zła patrząc na czyny człowieka, a nie na jego oczy czy kolor skóry, bo to nie ma żadnego znaczenia.

Czy rozmawianie na ten temat ze swoją pociechą od najmłodszych lat nie byłoby dobrym rozwiązaniem? Rodzice jak i nauczyciele powinni rozmawiać o tym z dziećmi, aby nie było potem wstydu i niepotrzebnych problemów, kiedy w klasie pojawi się czarnoskóre dziecko. Rozmową możemy uniknąć tego że będzie uważane za kogoś gorszego przez grupę rówieśniczą. Poprzez nauczanie od samego początku życia dziecka możemy uniknąć w przyszłości wielu przykrych zdarzeń.

Rasizm nie jest zaprogramowany, jest on wynikiem ludzkiej głupoty, arogancji, braku wiedzy oraz nienawiści do bliźniego. Człowiek nie rodzi się z tymi cechami, to społeczeństwo i doświadczenia życiowe formują człowieka na takiego jakim jest. Bóg stworzył nas wszystkich z tym samym prawem do życia, nie zważając na pochodzenie, kulturę czy kolor skóry. Kocha każdego człowieka tak samo, a sądzi nas po naszych czynach, nie wyglądzie zewnętrznym. Stwórca nigdy nie wspominał, że pewna rasa jest wyższa od innej bowiem to nieprawda.

Dobrze jest nawiązywać kontakt, a nawet przyjaźń z osobą o innej kulturze czy pochodzeniu, ponieważ oprócz dobrej zabawy i miłego spędzenia czasu możemy się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy, które mogą się nam przydać w późniejszym życiu. "Wysyłamy sondy w kosmos, do gwiazd. Wkrótce może sami polecimy daleko w przestrzeń. Co zabierzemy ze sobą? Nienawiść? Walcz z nią."

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.