godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie młodzieży ZSTiO MERITUM z panią doktor Karoliną Chromik, lekarzem hematologii i jednocześnie pracownikiem naukowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykład poświęcony był tematyce transplantacji szpiku. Pani doktor wyjaśniała, czym jest szpik, na czym polega jego przeszczep, kto może zostać dawcą oraz jakie są ewentualne przeciwskazania. Dzieliła się swoją wiedzą praktyka i wyjaśniała, że w 90% przypadków nie jest to zabieg inwazyjny, a jedynie polegający na przetoczeniu komórek macierzystych z krwi obwodowej.

Spotkanie to było podsumowaniem projektu „NeedForSzpik” realizowanego w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii przez grupę uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w ZSTiO MERITUM, a jego realizacja możliwa była dzięki współpracy Meritum ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Była to już druga edycja projektu „NeedForSzpik”. Działania projektowe obejmowały między innymi organizację tygodni dawcy szpiku, spotkania edukacyjne z młodzieżą na temat dawstwa i akcje propagujące tę ideę. Dzięki zrealizowanym przedsięwzięciom około 90 osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS. Mamy nadzieję, że projekt „NeedForSzpik” spowodował większe zainteresowanie tą tematyką i przyczynił się do poszerzenia grona potencjalnych dawców szpiku.

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.