Cyberbezpieczeństwo i AI. Myśl. Sprawdzaj. Klikaj świadomie.

Cyfrowy świat to dla nas naturalne środowisko. W sieci uczymy się, rozmawiamy ze znajomymi, gramy i coraz częściej korzystamy z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Internet daje nam nieograniczone możliwości, ale wymaga też zupełnie nowych umiejętności obronnych. Dzisiaj, w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa, przyglądamy się zagrożeniom, które nie dotyczą już tylko losowych osób w sieci, ale każdego z nas. Rozmawiamy o phishingu, kradzieżach kont, fake newsach oraz o tym, jak odpowiedzialnie korzystać z AI.
Twoje dane w sieci mają konkretną wartość finansową i marketingową. Jeśli Ty nie zaczniesz ich chronić, ktoś inny na pewno to wykorzysta. Anatomia cyberzagrożeń: Na co musisz uważać?
Współczesne cyberataki rzadko przypominają filmy o hakerach. Najsłabszym ogniwem niemal zawsze jest człowiek i jego nieuwaga. Warto znać mechanizmy, którymi posługują się oszuści:
- Phishing i wyłudzenia. To fałszywe wiadomości SMS (np. o rzekomej dopłacie do paczki), maile od „banku” czy wiadomości na komunikatorach od znajomych, którzy rzekomo potrzebują szybkiego przelewu BLIK. Oszuści idealnie podrabiają strony logowania, aby przejąć Twoje hasła.
- Kradzieże tożsamości i kont. Utrata dostępu do profilu na Instagramie, TikToku czy Discordzie to nie tylko problem wizerunkowy. Przejęte konta służą do oszukiwania kolejnych osób z listy Twoich znajomych.
- Dezinformacja i fake newsy. Żyjemy w szumie informacyjnym. Algorytmy podsuwają nam treści, które mają wywołać skrajne emocje: strach, złość lub sensację. Jeśli coś brzmi zbyt niewiarygodnie, aby było prawdziwe, najprawdopodobniej jest zmanipulowane.
BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM „Patrz na drogę, nie na ekran”

Każdego dnia jako uczniowie liceum i technikum stajemy się aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego. Droga na poranne lekcje, powroty ze szkoły czy przemieszczanie się między budynkami to czas, w którym nasze bezpieczeństwo zależy od jednej, kluczowej rzeczy: pełnej koncentracji. W ramach trwającego Tygodnia Bezpieczeństwa przypominamy o zasadach, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie.
Niezależnie od tego, czy dojeżdżacie do szkoły rowerem, elektryczną hulajnogą, idziecie pieszo, czy posiadacie już prawo jazdy i przyjeżdżacie własnym samochodem – przepisy ruchu drogowego dotyczą każdego z nas. Wielu niebezpiecznych sytuacji i wypadków w okolicach naszej szkoły można uniknąć, podejmując dojrzałe i odpowiedzialne decyzje.
Czy wiesz, że odłożenie telefonu na zaledwie 30 sekund podczas przechodzenia przez ulicę może być najważniejszą decyzją Twojego dnia?
„Przyłapani na czytaniu” – zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Księgarni Tuliszków

Serdecznie zapraszamy uczniów ZSTiO „MERITUM” do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficzno – Czytelniczym Księgarni i Hurtowni Książek Tuliszków „Przyłapani na czytaniu”.
W imieniu Księgarni Tuliszków przekazujemy informacje na temat konkursu:
Czy można „przyłapać” kogoś na czytaniu? Oczywiście! Dlatego z przyjemnością zapraszamy do udziału w naszym konkursie „Przyłapani na czytaniu”, którego celem jest promowanie czytelnictwa poprzez kreatywne fotografie z książką w roli głównej.
Czytanie towarzyszy nam w wielu miejscach i sytuacjach. Na kanapie, w ogrodzie, pod kocem, w podróży, podczas wspólnych spotkań, szkolnych przerw czy spokojnych wieczorów z ulubioną książką, a może w zupełnie nietypowym miejscu?
Uchwyć chwilę związaną z czytaniem za pomocą fotografii i pokaż nam, jak wygląda Twój świat z książką!
Tydzień Bezpieczeństwa w ZSTiO „Meritum”: Świadome decyzje, które chronią życie

Codzienny pośpiech, powiadomienia wyskakujące na ekranie smartfona, ulubiona playlista w słuchawkach i odliczanie minut do dzwonka na pierwszą lekcję. Brzmi znajomo? To stały element poranka większości z nas. W tym całym pędzie łatwo jednak zapomnieć, że ułamek sekundy nieuwagi lub jedna zła decyzja mogą całkowicie zmienić plany na przyszłość.
Bezpieczeństwo to znacznie więcej niż suche paragrafy, szkolne procedury czy ewakuacje próbne. To suma setek codziennych wyborów, które podejmujemy w szkole, w domu, na drodze, w Internecie i w relacjach z innymi ludźmi. W odpowiedzi na rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, w najbliższym tygodniu w ZSTiO „Meritum” realizować będziemy Tydzień Bezpieczeństwa. To ogólnopolska inicjatywa mająca na celu wzmacnianie świadomości młodzieży w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i odpowiedzialnych postaw.
Jako uczniowie liceum i technikum nie jesteście już dziećmi, którym dorośli muszą organizować czas i wskazywać każde zagrożenie. Wkraczacie w dorosłość i każdego dnia zyskujecie coraz większą niezależność. Z wolnością nieuchronnie wiąże się jednak odpowiedzialność – za siebie oraz za ludzi w Waszym otoczeniu.

























