godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Reprezentacja Meritum w Europarlamencie

Na tę wizytę społeczność Meritum czekała od 2020 r. Niestety czas pandemii sprawił, że wyjazd do Strasburga nieco się opóźnił, a przedstawiciele III LO i Technikum nr 2 w ZSTiO Meritum wraz z opiekunami właśnie teraz mogli wyjechać do Francji na finał programu Euroscola.

16 listopada reprezentacja Meritum uczestniczyła w obradach na temat "Od kryzysu energetycznego do zrównoważonej przyszłości - środki UE przeciwko zmianom klimatycznym".

Uczestników przywitała Roberta Metsola, Prezydent Parlamentu Europejskiego. Następnie mieliśmy okazję przeprowadzić wywiady z Nicola Beer wiceprezydent Parlamentu Europejskiego oraz z Aleyda Hernandez Laviades reprezentującą komisję przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego.

Ważną lekcją języka angielskiego były debata i zajęcia warsztatowe. Mieliśmy okazję wymienić swoje opinie i poglądy z koleżankami i kolegami z wielu krajów europejskich np. Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Irlandii, Szwecji, Francji, Austrii, Litwy, Grecji, Rumunii, Bułgarii oraz Północnej Macedonii, Bośni i Hercegowiny.

Niektóre dyskusje były burzliwe, szczególnie te dotyczące poprawy bezpieczeństwa w świetle działań wojennych i terrorystycznych, tego jak chronić przyrodę, zredukować zużycie środków zanieczyszczających glebę, wodę czy jak wzmocnić partycypację młodych ludzi w przemianach społecznych opartych na zasadach równości.

Cały intensywnie spędzony dzień w Parlamencie Europejskim stanowił dla nas wspaniałą lekcję demokracji, tolerancji i szacunku dla innych poglądów.

Wyjazd był również okazją do zwiedzania stolicy Alzacji. Młodzież poznała główne atrakcje Strasburga: gotycką katedrę Notre-Dame, w której znajduje się jeden z największych zegarów astronomicznych, renesansowy cud techniki. Duże wrażenie na młodzieży wywarła niezwykle malownicza dzielnica Petite France, słynąca z wąskich uliczek i kanałów, a także główny plac w centrum miasta Place Kleber oraz Park l'Orangerie.

ZSTiO Meritum od wielu lat jest zaangażowane w edukację europejską. Wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu była nagrodą główną w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej Euroscola, warto jednak dodać, że ZSTiO Meritum bierze udział w programie Parlamentu Europejskiego „Szkoła-Ambasador” (EPAS).

 

 

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.