godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Endometrioza to choroba ginekologiczna, która charakteryzuje się obecnością tkanki podobnej do endometrium macicy w innych lokalizacjach w ciele. Od wewnątrz jama macicy wyścielona jest specjalistyczną tkanką, nazywaną endometrium. Jej grubość oraz struktura ulega cyklicznym zmianom pod wpływem hormonów związanych z cyklem miesiączkowym. Podczas menstruacji to właśnie endometrium ulega złuszczeniu i wydalaniu z krwią menstruacyjną. W przebiegu endometriozy obserwuje się skupiska komórek podobnych do endometrium poza jamą macicy. Najczęściej ogniska endometriozy rozwijają się na jajnikach, jajowodach, więzadłach otaczających macicę oraz na zewnętrznej powierzchni macicy. Możliwe jest także pojawienie się endometrium w innych lokalizacjach anatomicznych, jak np. w pochwie, na otrzewnej, w pęcherzu oraz innych organach miednicy. Ektopicznie zlokalizowane tkanki endometrium są wrażliwe na hormony odpowiedzialne za regulowanie menstruacji. Oznacza to, że ulegają one wzrastaniu oraz złuszczaniu podczas miesiączki. Skutkuje to występowaniem krwawień wewnętrznych oraz przewlekłych stanów zapalnych, które prowadzą do pojawienia się objawów chorobowych oraz mogą skutkować wytworzeniem się zrostów, blizn, torbieli oraz innych zmian patologicznych.

Przyczyny endometriozy Przyczyny powstawania endometriozy mimo, że jest ona znana od ponad dwustu lat, nie są do końca znane. Istnieje jednak kilka teorii na ten temat. Jedna z nich mówi o tym, że w trakcie menstruacji, zwłaszcza obfitej - krew miesiączkowa razem z komórkami endometrium przedostaje się wstecznie do jamy brzusznej. Inna teoria mówi o tym, że endometrioza ma podłoże genetyczne oraz związana jest z zaburzeniami hormonalnymi i immunologicznymi. Endometrioza częściej dotyka kobiety, których mamy, siostry czy babcie również zmagały się z tą przypadłością.

Objawy Ból, który pojawia się regularnie. Zlokalizowany jest on najczęściej w pachwinie, w dole brzucha, a nawet niekiedy w okolicy odbytu. Dolegliwości bólowe potrafią być bardzo uciążliwe i pojawiają się oraz znikają wraz z miesiączką lub tuż przed nią. Ból związany z endometriozą może być odczuwany: przed, w trakcie lub po menstruacji, w trakcie owulacji (jajeczkowania), podczas oddawania moczu, w trakcie lub po stosunku płciowym. Krew, która się gromadzi w przebiegu endometriozy nie ma ujścia, wskutek czego tworzą się zrosty i torbiele czekoladowe. Należy nadmienić, że objawy endometriozy bywają trudne do rozpoznania, gdyż dolegliwość ta może dawać bardzo różne symptomy o różnym nasileniu.

Diagnostyka endometriozy Wykrycie endometriozy nie jest łatwym zadaniem, chociaż można ją podejrzewać u każdej kobiety borykającej się z bardzo bolesnymi miesiączkami. Samo badanie ginekologiczne nie daje odpowiedzi na pytanie czy mamy do czynienia z endometriozą. Wykonując badanie ginekologiczne, lekarz może ocenić przede wszystkim pozycję, wielkość i ruchomość macicy, jajników, jajowodów, więzadła krzyżowo-macicznego oraz przegrody odbytniczo-pochwowej. Bardzo ważne jest aby nie lekceważyć swoich objawów i o każdej swojej niepewności mówić lekarzowi.

Nie bójcie się badać!

Dbajcie o swoje ZDROWIE

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.