Szanowni Państwo,

w Siemianowicach, podobnie jak we wszystkich polskich miastach, żyje obecnie duża grupa obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy, uciekając przed wojną. Spotykamy się w przychodni, sklepie, na przystanku, w pracy; polskie dzieci najprawdopodobniej mają obecnie nowych ukraińskich kolegów i koleżanki w szkole lub przedszkolu. Ukraińska społeczność powoli zadomawia się w naszym mieście, również dzięki pomocy i gościnności mieszkańców Siemianowic. Skoro więc żyjemy tu razem, czas lepiej się poznać.

Siemianowickie Centrum Kultury zaplanowało na grudzień szereg działań integracyjnych, które odbędą się pod wspólnym hasłem „PRZYJAŹŃ / ДРУЖБА”. Chcemy, aby w naszym mieście, wobec wojennej tragedii naszych ukraińskich sąsiadów, narodziły się nowe, przyjacielskie relacje, a także by polsko-ukraińskim stosunkom zawsze przyświecały szacunek, akceptacja i wzajemna wrażliwość.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach projektu „PRZYJAŹŃ / ДРУЖБА” jest bezpłatny. Wszystkie odbywają się w formule wielopokoleniowej (zapraszamy dzieci i młodzież wraz z opiekunami).

Projekt jest finansowany ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poniżej lista proponowanych wydarzeń.

Zapraszamy! Пані та панове,

У Семяновицях, як і в усіх містах Польщі, зараз є велика група громадян України, які були змушені покинути свої домівки, рятуючись від війни. Зустрічаємося в поліклініці, магазині, на зупинці, на роботі; Польські діти, швидше за все, тепер мають нових українських друзів у школі чи садку. Українська громада поволі осідає в нашому місті, в тому числі завдяки допомозі та гостинності мешканців Семяновіце. Тому, оскільки ми живемо тут разом, настав час пізнати один одного ближче.

Семяновицький культурний центр запланував на грудень низку інтеграційних заходів, які відбуватимуться під спільним гаслом «PRZYJAŹŃ / ДРУЖБА». Ми хочемо, щоб у нашому місті, незважаючи на воєнну трагедію наших українських сусідів, зародилися нові дружні стосунки, і щоб польсько-українські стосунки завжди ґрунтувалися на повазі, прийнятті та взаємній чуйності. Участь у всіх заходах в рамках проекту «PRZYJAŹŃ / ДРУЖБА» безкоштовна. Усі вони відбуваються у багатопоколінній формулі (запрошуємо дітей та підлітків з їх опікунами).

Проект фінансується Верхньосілезько-Заґленбською митрополією.

Нижче наведено список запропонованих заходів. Запрошуємо!

PRZYJAŹŃ / ДРУЖБА projekt lokalnej integracji polsko-ukraińskiej - na wszystkie wydarzenia - wstęp bezpłatny проект місцевої польсько-української інтеграції - на всі заходи - вхід вільний

5.12 (poniedziałek), g. 17.00, SCK - Jarzębina Zimowe zabawy dla dzieci Зимові розваги для дітей

11.12 (niedziela), SCK – Zameczek g. 11.00: Koncert gordonowski w wykonaniu zespołu ViolinDi dla dzieci do 3 roku życia Концерт Гордона у виконанні гурту ViolinDi для дітей віком до 3 років

15.12 (czwartek), g. 18.00, SCK - Park Tradycji Polsko-ukraiński Klub Gier Planszowych. Zapraszamy rodziny z dziećmi. Польсько-український клуб настільних ігор. Запрошуємо сім'ї з дітьми

19.12 (poniedziałek), godz. 17.00 – SCK- Bytków Zabawa mikołajkowo- świąteczna w języku ukraińskim. Різдво та різдвяна вечірка по-українськи.

20 grudnia (wtorek), godz. 17.00 – SCK- Bytków Spektakl teatru TRIP pt. Królewna Fasolka”. Bajka w języku ukraińskim.

Вистава театру «ТРІП» під назвою Принцеса Бін". Казка українською мовою.