godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

konkurs literacki

Z wielką dumą i radością informujemy, że Kajetan Zieliński – uczeń klasy pierwszej III LO w ZSTiO „Meritum” zajął II miejsce w wojewódzkim konkursie literackim „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”.

Osiągnięcie i sukces Kajetana są tym większe, że w konkursie wzięło udział aż 1767 uczniów z całego województwa śląskiego w trzech grupach wiekowych: klasy IV – VI szkoły podstawowej, klasy VII – VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Przypominamy, że konkurs literacki został przeprowadzony w ramach projektu edukacyjnego „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!”, zorganizowanego od września do grudnia 2021 roku przez Śląskiego Kuratora Oświaty z okazji 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Celem konkursu literackiego było kształtowanie świadomości historycznej, tożsamości kulturowej i narodowej, poznanie świadectw bliskich, członków rodziny, sąsiadów – uczestników najnowszej historii Polski, zachęcanie dzieci i młodzieży do podejmowania dialogu międzypokoleniowego, a także uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego, rozwijanie umiejętności literackich oraz poszukiwanie i wspieranie młodych talentów.

Natomiast zadaniem uczestników konkursu było stworzenie wypowiedzi prozatorskiej, mającej charakter wywiadu, kartki z pamiętnika, wspomnienia lub dziennika, zawierającej relacje osób będących uczestnikami bądź świadkami wydarzeń z lat 1981-1983, czyli z okresu stanu wojennego w Polsce.

Zachęcamy do przeczytania nagrodzonej pracy Kajetana Zielińskiego, który przeprowadził ciekawy i mądry wywiad z Panem Grzegorzem Długim, działaczem opozycyjnym w okresie PRL, adwokatem, posłem na sejm VIII kadencji, a przede wszystkim wieloletnim przyjacielem rodziny Kajetana, w tym jego Babci i Mamy.

Oprócz Kajetana, w wojewódzkim konkursie literackim „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich” wzięły udział licealistki Julia Fima i Patrycja Siebiata oraz przedstawiciele Technikum nr 2, czyli informatycy Kamil Duda i Damian Ryś. Im również dziękujemy za interesujące wywiady, pamiętniki, kartki z dziennika, w których ich najbliżsi, sąsiedzi, znajomi podzielili się swoimi wspomnieniami i przeżyciami z okresu stanu wojennego w Polsce.

Serdecznie gratulujemy Kajetanowi zdobycia II miejsca, życzymy sukcesów w kolejnych konkursach literackich, a w przyszłości mądrych i odważnych wyborów życiowych.

Zapraszamy i odsyłamy do stron internetowych organizatora projektu i konkursu literackiego, na których można znaleźć więcej informacji na temat konkursu i projektu:

http://pamiec81.pl/

http://pamiec81.pl/index.php/2021/12/17/laureaci-konkursow-zorganizowanych-w-ramach-projektu-gdy-gasnie-pamiec-ludzka-dalej-mowia-kamienie-13-grudnia-1981-pamietamy/

Poniżej załączamy nagrodzoną pracę Kajetana Zielińskiego:

Wywiad na temat stanu wojennego w Polsce - Kajetan Zieliński - kl. I L0.pdf

 

konkurs literacki

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2023 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.