godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Cierpienia granica

14 lutego 2015 roku zostało uroczyście otwarte Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie. Twórcy tego wyjątkowego miejsca zebrali tam przedmioty, dokumenty, materiały, które tworzą stałą ekspozycję poświęconą wywózkom Górnoślązaków do Związku Radzieckiego w ostatnich miesiącach II wojny światowej, podejmując tym samym temat jednego z najboleśniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska, rozdziału starannie przemilczanego. Deportacje kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Radzieckim w 1945 r. to jedna z największych XX-wiecznych tragedii, które dotknęły nasz region. Wydarzenia te pozostawiły po sobie bolesne rany w pamięci Górnoślązaków. Młodzież MERITUM miała okazję poznać te niesamowite i mało znane historie, odwiedzając Centrum w ramach cyklu „Jest Taka Cierpienia Granica”. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się wiele na temat skomplikowanej historii Górnego Śląska, zwiedziliśmy galerię poświęconą historii deportowanych, mogliśmy również posłuchać poruszających relacji świadków tych wydarzeń i ich rodzin.

Cierpienia granica

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.