Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w firmach zgodnie z kierunkiem kształcenia jednak zakres ich działań był bardzo szeroki. I tak , mechatronicy naprawiali kosiarki, quady, instalowali panele fotowoltaiczne i związane z nimi urządzenia, instalowali systemy alarmowe, wymieniali szyby w samochodach. Montowali również instalacje elektryczne i elektroniczne, elementy podzespołów i zespołów mechanicznych, elementy podzespołów i zespołów pneumatycznych i hydraulicznych. Zajmowali się także konserwacją urządzeń mechanicznych i elektronicznych, tworzeniem dokumentacji technicznej urządzeń i systemów mechatronicznych, programowaniem urządzeń i systemów mechatronicznych.
Z kolei informatycy – projektowali wizytówki, kalendarze w aplikacji Canva, GIMP, opracowali bazę pytań do zdalnego nauczania, tworzyli strony internetowe Wordpress, , konfigurowali routery i drukarki sieciowe. Młodzież o tym profilu nauczania przygotowywała również do pracy systemy komputerowe i urządzenia peryferyjne oraz eksploatację lokalnych sieci komputerowych. Praktykanci tworzyli i administrowali strony internetowe, a także użytkowali relacyjne bazy danych, programowali aplikacje internetowe, tworzyli i administrowali systemami zarządzania treścią.
Uczniowie klasy o profilu „rachunkowość” zajmowali się dokumentacją w firmie, drukowali i skanowali dokumenty. A także opracowywali dokumenty dla potrzeb podatku VAT, prowadzili ewidencję zakupu i sprzedaży VAT w programie SAGE oraz arkuszu kalkulacyjnym. Praktykanci doskonalili umiejętności związane z obsługą urządzeń biurowych (skaner. drukarka, kserokopiarka) oraz pracowali z programem mailowym, edytorem tekstów WORD, arkuszem kalkulacyjnym EXCEL w wersji anglojęzycznej.
Życzmy sobie tak przyjaznych, otwartych i pomocnych zwierzchników w każdej pracy! Opiekunowie na praktykach słyszeli same pochwały o praktykantach ze strony ich irlandzkich mentorów. A jeśli jeszcze praktykanci radzą sobie zupełnie dobrze po angielsku - pełnia szczęścia! Wielu irlandzkich pracowników (a zdarzali się i polscy) podkreślało wagę i wartość tego typu praktyk zawodowych wyrażając jednocześnie żal, że im samym, przed laty, nie była dana tego typu możliwość. Zarówno pracodawcy jak i praktykanci uważają czas spędzony w irlandzkich firmach nie tylko za efektywny pod względem fachowym, ale również za kształcący od strony kulturowo - społecznej.
Strona projektu: