godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Za nami podsumowanie IX edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Spośród 411 szkół w Polsce, biorących udział w konkursie III Liceum Ogólnokształcące w ZSTiO MERITUM znalazło się na 1. miejscu! Nagrody najlepszym szkołom wręczono podczas uroczystej gali finałowej na warszawskim Służewcu.

Ranking Zwolnionych z Teorii powstaje na podstawie wyników uczniów biorących udział od września do kwietnia w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Zadaniem młodzieży jest przeprowadzenie prawdziwych projektów społecznych zmieniających ich otoczenie i życie społeczności na lepsze.

– Z rozmów z uczniami wynika, że wiele szkół koncentruje się głównie na nauczaniu i wynikach maturalnych. Niestety, stara metoda „zakuj, zdaj i zapomnij" nadal funkcjonuje. Szkoły wyróżnione w rankingu Zwolnionych z Teorii szukają nowej drogi. Dzięki działaniu społecznemu młodzież z tych szkół nie tylko wzmacnia siebie, ale też uczy się reagować na szybko zmieniający świat i z łatwością odnajdzie się na rynku pracy – mówi Marcin Bruszewski, wiceprezes fundacji Zwolnieni z Teorii.

Potwierdzają to pracodawcy, którzy szczególnie cenią pracowników kreatywnych, umiejących odnaleźć się na niestabilnym i zmiennym rynku, potrafiących zarządzać czasem i pracować w grupie, komunikatywnych i mających zdolność autoprezentacji.

Rok szkolny 2022/23 był dla III LO siódmym sezonem ze Zwolnionymi z Teorii. Zespoły projektowe zajęły się ważnymi dla siebie i otoczenia problemom z zakresu m.in. ekologii (HelpEarth, ECO SPÓŁKA, Recymaniacy, EkoLodzYZstioMeritum, Eko chłopaki v2), promocji zdrowego stylu życia (Klub Zdrowego Stylu Życia, Sport to zdrowie i dobre życie, SportoweŚwiry, WYsport), ciałopozytywności (LoveOfTheBody), zdrowia psychicznego (PMD – Pomoc Młodym Duszom 2), zapobiegania przemocy w szkole czy walki z nierównym traktowaniem ze względu na pochodzenie lub niepełnosprawność (Bialy list, A&M, Festiwal Kultury UA, tacy SAMI-bez ściany między NAMI, Pamiętaj nie jesteś SAM). Uczniowie organizowali w szkole i poza nią warsztaty z samoobrony (Knockout) i jogi, upowszechniali wiedzę o adopcji zwierząt ze schroniska i dalszej opiece nad nimi (Psi Przyjaciel, Podaj Łapę Schroniskom Ratuj psiaki, kociaki i inne zwierzaki, Psia brygada, Pet Heroes), przeprowadzili akcję rejestracji dawców szpiku dla DKM (NEED FOR SZPIK2), organizowali spotkania w celu wymiany używanej odzieży (second-hand co weekend), adoptowali pszczoły (Beeloved), pokazywali, jak spędzać czas bez internetu (Wybieram marzenia, nie uzależnienia!, Wolne Dzieci Bez Sieci) i starali się ożywić sztukę kulturalnej dyskusji (podebatujMy). Promowali wiedzę (MaTEMATYCZNIE), przeprowadzili zbiórkę charytatywną (Szlachetne Meritum), promowali pomoc innym (poszerzaMY horyzonty), prowadzili akcję profilaktyczną dotyczącą tlenku węgla (Czujniki ratują życie 2). W swoich projektach odpowiadali za wszystko sami: od zdobycia partnerów i pozyskania funduszy, poprzez ich promocję w mediach społecznościowych i środowisku lokalnym, aż po podsumowanie efektów.

Aż trzy zespoły (LoveOfTheBody, PoszerzaMy horyzonTYT i HelpEarth) uzyskały nominację do Złotego Wilka, czyli najlepszego projektu w Polsce.

Sukces III LO jest tym większy, że powtórzony. Przypomnijmy, że młodzież licealna z MERITUM zajęła w rankingu miejsce 1. w roku 2019, 3. miejsce w roku 2020, 7. miejsce w roku 2021 oraz 4. w 2022.

Pełen Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii dostępny jest pod adresem:

https://zwolnienizteorii.pl/ranking#ranking

a relacja z Gali jest dostępna pod adresem

https://www.youtube.com/watch?v=_vAlAQ40Cls

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.