W tym roku w ramach cyklu „Jest taka cierpienia granica” wspominamy wydarzenia związane z powstaniem w getcie warszawskim. Niemcy utworzyli getto 2 października 1940 roku. Było to największe getto w Europie. W kwietniu 1941 roku za 3 metrowym murem znalazło się ok. 450 tysięcy Żydów. Jego mieszkańcy na co dzień walczyli ze śmiercią. Największym zabójcą, obok regularnych niemieckich akcji eksterminacyjnych, był głód. Oprócz tego ludność zmagała się z brakiem możliwości pracy zarobkowej, brakiem opału, leków, odzieży, brakiem wszystkiego oraz z celowo utrzymywanym przez okupanta katastrofalnym stanem sanitarnym. Powstanie wybuchło w odpowiedzi na niemiecką akcję mającą na celu ostateczną likwidację getta. Powstańców było około 1000. W tym czasie w getcie przebywało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Rzeszę Europie. Powstańcy wiedzieli, że nie mają szans wygrać z Niemcami. Ich celem było pokazanie światu, że Żydzi wciąż walczą, a Niemców można zranić. Chodziło o honorową śmierć i godność żydowskiego narodu.
Z okazji 78 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim pragniemy zaprosić Was na spotkanie ze świadkiem tamtych wydarzeń Panią Krystyną Budnicką.
Krystyna Budnicka, urodzona w 1932 roku jako jedna z nielicznych przeżyła powstanie w getcie warszawskim. Podczas walk ukrywała się w kanałach podziemnych. Przeżyła dzięki wsparciu rodziny i znajomych, choć wielu jej bliskich nie miało tyle szczęścia. Przez wiele lat nie potrafiła mówić o tym, co ją spotkało. Dopiero po latach, nawiązawszy kontakt ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu, nauczyła się opowiadać swoją historię. Z czasem uznała to za swoją misję, stwierdziła, że mówienie jest rodzajem pomnika, dopóki się o kimś myśli i mówi, to te osoby nadal żyją. Z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim Krystyna Budnicka opowie swoją historię, zapalając symboliczną świecę na pamiątkę bohaterów i bohaterek poległych w powstaniu.
Rozmowę z Krystyną Budnicką prowadzi Mikołaj Grynberg, fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Autor trzech zbiorów rozmów: Ocaleni z XX wieku, Oskarżam Auschwitz, Opowieści rodzinne i Księga wyjścia. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. W swoich książkach przyjmuje perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi oraz otwarciu na ich historie.
Link do rozmowy: https://www.facebook.com/polinmuseum/videos/449907672942022
Materiały: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN