Od ponad roku spędzamy w Internecie ogromną ilość czasu. Staramy się korzystać z nich racjonalnie i umiejętnie, ale...
O tym, jak bezpiecznie korzystać z informacji zamieszczanych w sieci, jak rozpoznawać te fałszywe i jak je weryfikować uczyły się klasy kompetencji przyszłości, czyli klasa pierwsza i druga naszego LO oraz klasa 1aT, które wzięły udział w Szkolnym webinarium eTwinning - „Sprawdzam!” - Fałszywe informacje i ich weryfikacja.
Podczas webinarium uczestnicy badali zjawisko fake newsów — określali jego genezę, badali konstrukcję oraz wskazywali elementy treściowe, które podejrzanie często się w nich pojawiają. Uczestnicy zastanawiali się również, jak fake newsy funkcjonują w kulturze oraz jakie niosą za sobą konsekwencje dla różnych grup ludzi. Interesujące były również praktyczne informacje – młodzi ludzie dowiedzieli się, gdzie szukać też adresów licencjonowanych tropicieli fake newsów i jak można zweryfikować część podejrzanych informacji.
Webinarium zorganizowano w ramach Światowego Dnia Fact-Checkingu, który został ustanowiony przez Poynter Institute for Media Studies na Florydzie w 1992 roku, a obchodzony jest corocznie w dniu 1 kwietnia. Edukacja medialna i walka z dezinformacją to także temat przewodni w programie eTwinning na rok 2021.
Uczestnictwo w webinarze potwierdzone zostało certyfikatami.