godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Uczniowie ZSTiO „Meritum” uczestniczący w zajęciach rozszerzonych z przedmiotu - fizyka odbyli bardzo ciekawe zajęcia dydaktyczne, ale tym razem poza budynkiem szkoły.

Wycieczka naukowa do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie i udział w młodzieży "Dniu Otwartym" był okazją do spotkania z fizyką bardzo wysokich lotów.

Potencjał naukowy i rozwojowy instytutu, przedstawił prof. dr hab. Seweryn Kowalski, omawiając kierunki najciekawszych badań naukowych w placówce, podkreślając najwyższą ocenę "A" instytutu, otrzymaną przez ministerstwo.

Następnie zostały zaprezentowane ścieżki kariery, które przedstawiła absolwentka studiów z fizyki technicznej, obecnie pracownik firmy Prevac. W sposób bardzo przystępny i interesujący omówiła ścieżkę swojej kariery od czasu studiów do swojej obecnej pracy w firmie wysokiej technologii, wdrażającej projekty na całym świecie.

W wykładzie „Od izolatora do nadprzewodnika" dr M. -Łaciak i dr A. Szczygielska- -Łaciak przedstawili historię odkryć elektrycznych od czasów starożytnego Talesa do współczesnych technologii. Prelekcja zawierała wiele znakomitych doświadczeń, naukowcy zapraszali młodzież do udziału w pokazach praktycznych.

W kolejnym wykładzie pt. „Tranzystory: przeszłość. teraźniejszość, przyszłość" dr Marcin Wojtyniak przedstawił historię związaną z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością w badaniach nad półprzewodnikami.

W bardzo interesujących zajęciach o charakterze praktycznym uczniowie zapoznali się z metodami Monte Carlo, które stanowią szeroką klasę algorytmów komputerowych, w których wykorzystuje się liczby pseudolosowe. W trakcie warsztatów dr Jakub Spiechowicz przedstawił podstawy metody Monte Carlo, a uczniowie wykorzystali je do obliczenia wartości liczby pi.

W innych zajęciach warsztatowych pt. „Mikroskopowe obrazy świata” słuchacze poznali współczesne mikroskopy optyczne, mikroskop elektronowy i sił atomowych (AFM). Samodzielnie rejestrowali obrazy preparatów z pomocą mikroskopów optycznych i AFM, pod czujnym okiem dra hab. R. Wrzalika.

Kolejną bardzo dobrą pozycją było spotkanie dotyczące tego czym jest DNA i jaką pełni funkcję. W części eksperymentalnej obserwowano, jak wyizolować DNA z owoców oraz spróbować wyizolować swoje własne DNA. Te ciekawe zajęcia poprowadziły dr hab. Anna Mrozek-Wilczkiewicz i dr Katarzyna Malarz.

Nasza wycieczka naukowa była zdaniem wszystkich uczestników bardzo ciekawa, pozwoliła na obserwację rozwoju badań naukowych, ciekawych efektów nadprzewodnictwa i najnowszych odkryć z wielu dziedzin fizyki. Spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane, zróżnicowane dydaktycznie, pozwoliło na doskonalenie wielu umiejętności.

Organizatorom dziękujemy i gratulujemy.

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.