Z okazji wrześniowych rocznic tj. 80. rocznicy zbrojnego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę (1 września 1939 roku), dającego początek II wojnie światowej (1939 – 1945) oraz 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku) biblioteka szkolna zaprasza całą społeczność „Meritum” na wystawę poświęconą tematyce wojenno – okupacyjnej i martyrologicznej. Prezentowane na wystawce książki przedstawiają heroiczną walkę narodu polskiego znajdującego się pod dwiema okupacjami: niemiecką i sowiecką.
Na czytelników „Meritum” czekają wydawnictwa encyklopedyczne i kroniki ukazujące tragiczne losy Polski i Polaków w czasie II wojny światowej oraz działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Zgromadzone na wystawie opracowania historyczne poświęcone są m.in. kampanii wrześniowej 1939 roku „Tu, na Westerplatte”, „Bydgoski wrzesień”, „Reduta pod Wizną” oraz zbrodni katyńskiej z 1940 roku – „Katyń. Relacje, wspomnienia, publicystyka”, „Pamięć Golgoty Wschodu”.
Miłośnicy literatury faktu i prozy wspomnieniowej znajdą pamiętniki, dzienniki, reportaże opisujące okupacyjno – konspiracyjną codzienność w Polsce, ale i w całej Europie, walki polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, nieludzkie cierpienia w gettach, niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach – „Szkice spod Monte Cassino”, „Kamienie na szaniec”, „Byłem numerem… historie z Auschwitz”, „Dzieciństwo w pasiakach”, „Dziennik” Anny Frank, „Inny świat”, „Na nieludzkiej ziemi”, „Opowiadania kołymskie”.
Zgromadzone licznie na wystawie Silesiana ukazują udział Górnoślązaków i Górnego Śląska w II wojnie światowej, a szczególnie podkreślają heroizm, odwagę, poświęcenie i umiłowanie ojczyzny tych najmłodszych, czyli śląskich harcerzy i harcerek m.in. podczas obrony wieży spadochronowej w katowickim Parku Kościuszki we wrześniu 1939 roku – „Wieża spadochronowa” K. Gołby, „Szlak wieży spadochronowej”.
Literacki obraz II wojny światowej i Holocaustu oraz tragedii niewinnych ofiar nazizmu i stalinizmu w Polsce i w Europie dopełniają nowości książkowe, zakupione przez bibliotekę „Meritum” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nich znajdują się opowiadania, powieści, wspomnienia, opracowania historyczne m.in. takie jak: „Chłopiec w pasiastej piżamie” J. Boyne`a, „Złodziejka książek” M. Zusaka, „Dziewczyna w niebieskim płaszczu” M. Hesse, „Słowik” K. Hannah, „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” R. Ligockiej, „Dziewczyny z Powstania”, „Dziewczyny z Syberii” i „Dziewczyny z Wołynia” z cyklu „Prawdziwe historie” A. Herbich, „Gułag” A. Applebaum.