Przedstawiciele klasy Ia o profilu dziennikarsko – menadżersko – językowo – informatycznym III Liceum Ogólnokształcącego w ZSTiO „Meritum” uczestniczyli w kolejnym cyklu wykładów, realizowanych w ramach projektu „Uniwersytet Młodego Dziennikarza – zajęcia dydaktyczne z zakresu dziennikarstwa radiowo – telewizyjnego i e-sportu dla szkół średnich”. Majowe wykłady odbyły się w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Pierwszą z zaproszonych gości była Ewelina Kosałka-Passia – reporterka i reportażystka Polskiego Radia Katowice, zdobywczyni licznych nagród na wielu konkursach krajowych i międzynarodowych dla dziennikarzy radiowych.
Ewelina Kosałka-Passia opowiedziała, w jaki sposób powstaje reportaż radiowy i przedstawiła poszczególne jego etapy takie jak: sporządzenie scenariusza, rzetelne przygotowanie się do tematu (żmudna praca dokumentacyjna), znalezienie ciekawych bohaterów, nagrywanie wywiadu, nagrywanie dźwięków, montaż dźwiękowy nagranego materiału, przygotowanie podkładu muzycznego, zaprezentowanie reportażu na antenie radiowej. Dziennikarka zwróciła szczególną uwagę na to, że trzeba umieć rozmawiać z bohaterami reportażu, tzn. należy mieć dla nich czas, być cierpliwym i wyrozumiałym, nie przerywać swoim rozmówcom, spowodować, aby się otworzyli i w pełni zaufali reporterowi. Wyjaśniła również, na czym polega „malowanie dźwiękiem”, czyli słuchanie i „ogrywanie” pomieszczenia np.: sprzętów, oddechów rozmówców, ciszy oraz nagrywanie tła podczas rozmowy w terenie.
Największe zainteresowanie wśród uczniów Meritum wzbudził sprzęt do nagrywania w plenerze, czyli mikrofon – zwany w branżowym slangu „martwym kotem” – z przeciwwietrzną osłoną futerkową, zabezpieczającą przed szumem wiatru oraz innymi niechcianymi odgłosami i dźwiękami. Uczestnicy spotkania mieli możliwość sami przekonać się, jak działa taki profesjonalny mikrofon i nagrać pomieszczenie.
Drugi wykład połączony z prezentacjami filmików poprowadził Piotr Steczek – reżyser, operator, montażysta i producent filmowy i telewizyjny, odpowiedzialny m.in. za realizację transmisji telewizyjnych z wydarzeń e-sportowych takich jak: Intel Extreme Masters.
Piotr Steczek opowiedział, w jaki sposób potoczyła się jego kariera od filozofa poprzez didżeja miksującego obrazy do muzyki do uznanego filmowca. Zaznaczył, że w kręgu jego zainteresowań znajduje się nie tylko e-sport, ale także muzyka, moda i sport oraz że zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki filmowej takimi jak: spoty reklamowe, wideoklipy, programy telewizyjne, filmy dokumentalne, rejestracja wydarzeń muzycznych, kulturalnych i sportowych. Filmowiec podkreślił, że w realizowanych projektach dotyczących e-sportu zależy mu na widzu oraz atrakcyjności przekazu i ukazaniu emocji, ale przede wszystkim na tym, aby pokazać, iż zawsze najważniejszy jest człowiek, a nie sama gra komputerowa. Przykładem tego był zaprezentowany film reklamowy o fińskim zawodniku StarCraft II pt.: „More than a game – Joona „Serral” Sotala”.
Na pytanie jednego z uczestników, jak osiągnąć sukces w branży filmowej i e-sportowej, Piotr Steczek odpowiedział, że najistotniejsza jest pasja, konsekwencja w działaniu oraz dobra strategia, a także profesjonalny i przekonujący Showreel (np.: „Exa Studio Showreel 2018”). Podczas majowego spotkania w ramach „Uniwersytetu Młodego Dziennikarza” każdy znalazł coś dla siebie, zarówno przyszli dziennikarze, filmowcy, jak i znawcy i pasjonaci e-sportu. Młodzież „Meritum” z niecierpliwością czeka na kolejne wykłady oraz warsztaty.