XVIII Forum Nauki w ZSTiO „Meritum”, zorganizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, tradycyjnie składało się z licznych konkursów zarówno dla młodzieży „Meritum”, jak i uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz ostatnich klas gimnazjów. Wszystkie konkursy łączył temat przewodni tegorocznego Forum Nauki, który brzmiał „W świecie szyfrów”. Celem konkursowych zmagań było popularyzowanie wiedzy o kryptologii, kryptografii, szyfrologii, kodowaniu, maszynach szyfrujących i szyfrogramach, kształcenie kompetencji kluczowych, integrowanie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i humanistycznych, rozwijanie wśród uczniów wyobraźni i kreatywności oraz umiejętności współdziałania w grupie, a także promowanie uczniowskich talentów.
Uroczyste ogłoszenie wyników międzyprzedmiotowych konkursów odbyło się na zakończenie XVIII Forum Nauki w obecności Dyrektora Szkoły Pana Stefana Kowalczyka oraz Wicedyrektor Szkoły Pani Grażyny Gabryś. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodycze.
Uczestnicy konkursów musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin, równocześnie mogli rozwijać swoje zainteresowania oraz zaprezentować swoje zdolności i pasje.
Imprezą towarzyszącą Forum Nauki była Gra terenowa „Zaszyfrowane Siemianowice”, której koordynatorkami były Panie Aldona Goj-Widera i Małgorzata Franczyk. Zadaniem jej uczestników było zdobycie pięciu baz zlokalizowanych na terenie całych Siemianowic Śląskich i wykonanie w każdej z nich zaszyfrowanych poleceń w wyznaczonym czasie. Laureatami konkursu zostały następujące zespoły:
Dorota Mastalerz, Paulina Pudło, Tomasz Maliszewski z klasy IIIb T – I miejsce,
Jakub Gajek, Kamil Nocoń, Damian Sztuber z klasy Ib T – II miejsce,
Dawid Kaprot, Mikołaj Latko, Jakub Cholewa z klasy IIIa T – III miejsce.
Pozostałe miejsca zajęły drużyny:
Dawid Jakubczyk, Mateusz Jaworek, Oskar Puk z klasy Ia T – IV miejsce,
Marta Gabryś, Paulina Suter-Chmielewska, Wiktor Machoń z klasy IIb T – V miejsce,
Daniel Matusek, Mateusz Papierkowski, Adrian Papoń z klasy Ia LO i Ewelina Kaczmarczyk, Julia Stępień, Dominika Tomaszewska z klasy IIa LO – VI miejsce.
Nad prawidłowym przebiegiem Konkursu rebusów matematycznych czuwała Pani Sylwia Wróbel. Do konkursowych zadań należało odgadnięcie 20 matematycznych łamigłówek, umieszczonych na szkolnych korytarzach. Wśród osób, które podały najwięcej poprawnych odpowiedzi i zdobyły 17 pkt, znalazły się uczennice z klasy IIIb T: Wiktoria Mikołajczyk, Weronika Podsiadło, Weronika Spałek, Wiktoria Fiuk, Marta Sobczyk. Nagrodą dla nich było uzyskanie oceny bardzo dobrej z aktywności z matematyki. Na pozostałych miejscach uplasowali się następujący uczniowie: Paulina Jamrożek, Dagmara Kunicka, Dawid Maciaś i Tomasz Namysło z klasy IIIa T (15 pkt), Marcel Kuczek, Wiktoria Krzykała i Andrzej Urszulski z klasy Ib T (13 pkt), Marcin Morka, Anita Różańska i Angelika Rzepka z klasy Ib T (12 pkt) oraz Weronika Żwaka z klasy Ib T (11 pkt).
Popularnością wśród uczniów „Meritum” cieszył się Szkolny konkurs lingwistyki matematycznej „Zaszyfrowane w języku”, w którym udział wzięło 18 osób. Organizatorką konkursu, promującego matematykę i jej różnorodne zastosowania, była Pani Aldona Goj-Widera. Najlepsi w kodowaniu i odkodowaniu oraz tłumaczeniu nieznanego języka okazali się następujący uczniowie:
Dennis Płaczek z klasy IIIa T – I miejsce (34 pkt na 39 pkt możliwych),
Fabian Nowok z klasy IIb T i Mateusz Świgoniak z klasy IIa T – II miejsce ex aequo (33 pkt),
Marcel Kuczek z klasy Ib T – III miejsce (32 pkt).
Laureaci konkursu otrzymali ocenę bardzo dobrą z aktywności z matematyki. Natomiast uczniowie, którzy uzyskali powyżej 25 pkt, zostali nagrodzeni plusem z aktywności również z matematyki. A byli to: Maciej Adamski z klasy Ib T, Marek Sieniewski z klasy Ib T, Brygida Muszała z klasy IIb T, Dominik Duda z klasy Ib T i Alicja Rybczuk z klasy IIIa LO.
Konkurs biologiczno – przyrodniczy „Co kryje w sobie DNA”, przeprowadzony pod kierunkiem Pani Benity Handler, był skierowany do uczniów klas maturalnych LO i T. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy z zakresu genetyki i DNA oraz zainteresowanie uczniów zastosowaniem mechanizmów dziedziczenia w życiu codziennym. W konkursie zwyciężyły:
Julia Rurańska z klasy IIIa LO – I miejsce,
Kinga Strzelczyk z klasy IVc T – II miejsce,
Zuzanna Sówka z klasy IVc T – III miejsce.
Konkurs historyczny „Prawda i mity o Enigmie”, popularyzujący wiedzę o osiągnięciach polskich matematyków i kryptologów, przeprowadził Pan Adam Cebula. Laureatami konkursu zostały następujące zespoły:
Tomasz Namysło i Kamil Szloser z klasy IIIa T – I miejsce,
Łukasz Adamczewski i Patryk Kamiński z klasy IVb T – II miejsce,
Bartosz Król i Oskar Luczek z klasy IIa LO – III miejsce.
Do tworzenia własnych tekstów poetyckich i prozatorskich oraz komiksów zachęcał Konkurs literacki na wiersz, opowiadanie lub komiks „W świecie zagadek i szyfrów” pod przewodnictwem Pani Kseni Hadryan. W konkursie udział wzięło 24 uczniów z siemianowickich szkół podstawowych i gimnazjów, czyli z SP 1, SP 3, SP 4 i Gim. 7 oraz SP 20 i Gim. 8, a także pasjonaci literatury z „Meritum”. Konkursowe prace odznaczały się wysokim poziomem literackim i artystycznym oraz pomysłowością i oryginalnością w podejściu do tematu. Powstały intrygujące wiersze oraz ciekawe opowiadania, głównie detektywistyczno – kryminalne oraz przygodowo – fantastyczne, a także humorystyczne komiksy. W kategorii wiersz najwyższe uznanie uzyskali:
Wojciech Ptaszek z Gim. 7 – I miejsce,
Natalia Marketon z Gim. 7 – II miejsce,
Wiktoria Cieśniarska z Gim. 8 – III miejsce,
Marta Puszkarek z Gim. 8 – wyróżnienie.
W kategorii opowiadanie laureatami zostali:
Martyna Sobczyk z SP 1 – I miejsce,
Anna Matysik z Gim. 7 i Zuzanna Kyć z Gim. 7 – II miejsce ex aequo,
Dorota Gorzkowska z SP 3 – III miejsce,
Jakub Orczyk z SP 3 – wyróżnienie.
Wyróżnienia za komiks otrzymali:
Natalia Świerc i Michał Kozera z Gim. 7.
Wśród uczniów „Meritum” zwycięzcami w konkursie literackim zostali:
Martyna Bujok z klasy IIIa LO – I miejsce (opowiadanie),
Wiktoria Mikołajczyk z klasy IIIb T – II miejsce (wiersz),
zespół – Paulina Grochowska z klasy Ia LO i Oskar Gładysz z klasy IIa T – III miejsce (wiersz),
Dagmara Kunicka z klasy IIIa T – wyróżnienie (opowiadanie),
Tomasz Namysło z klasy IIIa T – wyróżnienie (opowiadanie).
Dyplomy za udział w konkursie literackim oraz drobne upominki dostali wszyscy jego uczestnicy wraz ze swoimi nauczycielami opiekunami.
Laureatom wszystkich konkursów XVIII Forum Nauki serdecznie gratulujemy!
Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach!
Zapraszamy już za rok do wzięcia udziału w kolejnych konkursowych zmaganiach!