Koniec roku szkolnego sprzyja wszelkim podsumowaniom, także tym dotyczącym konkursów, w których młodzież ZSTiO „Meritum” licznie i chętnie brała udział. Zarówno licealiści III Liceum Ogólnokształcącego, jak i uczniowie Technikum nr 2 uczestnicząc w szkolnych i pozaszkolnych konkursach, wykazywali się olbrzymią wiedzą i umiejętnościami, rozwijali swoje zdolności i zainteresowania, prezentowali rozliczne talenty, w tym literackie i recytatorskie, a także uczyli się odpowiedzialności i gromadzili doświadczenia w pracy zespołowej.
Meritumowscy miłośnicy książek i czytania wzięli udział w Konkursie czytelniczo – literackim pt.: „Książka z kubkiem herbaty – czytamy i polecamy! Podejmij z nami wyzwanie czytelnicze!”, który został zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach. Młodzi czytelnicy zgodnie z regulaminem konkursu czytali co miesiąc przynajmniej jedną książkę pasującą do opublikowanego na bibliotecznym blogu hasła, a następnie zamieszczali tam wpis zawierający rekomendację lektury (od 70 do 150 słów) lub przygotowywali filmik na temat wartej polecenia książki. Przez kilka miesięcy, tj. od listopada 2017 roku do kwietnia 2018 roku, czternastu uczestników konkursu z „Meritum” czytało i opisywało książki do następujących haseł: Five O'Clock, zima, S jak…, czasownik i buntownicy.
Dyplomy – wyróżnienia za systematyczne, comiesięczne, a zarazem ciekawe wpisy otrzymały cztery następujące uczennice z klas LO i T: Zuzanna Filus – Ia LO, Martyna Bujok – IIa LO, Paulina Staw – Ib T i Wiktoria Mikołajczyk – IIb T. Największym sukcesem może poszczycić się natomiast Julia Copik z klasy Ia LO, która zwyciężyła w grudniowej edycji konkursu. Julia napisała wtedy najlepszą i najciekawszą recenzję, w której humorystycznie i niebanalnie zachęcała do przeczytania „Nowych przygód Mikołajka” autorstwa René Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempégo. Podejmując wyzwanie czytelnicze, uczniowie „Meritum” połączyli przyjemność czytania z twórczą rywalizacją z młodzieżą z całego województwa śląskiego.
Meritumowscy społecznicy z kolei wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy i Umiejętności „Praca Organiczna 2.0”, zorganizowanym przez Fundację Zakłady Kórnickie pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dwuosobowy zespół z klasy IIIc T, w składzie: ekonomistka Kinga Juszczyk oraz informatyk Łukasz Zamojski, znakomicie poradził sobie w etapie szkolnym, jak i etapie wojewódzkim konkursu. Kinga i Łukasz odpowiadając na pytania dotyczące pracy organicznej i pracy u podstaw oraz znajomości lektur pozytywistycznych, propagujących idee i postawy organicznikowskie, wykorzystali nie tylko swoją wiedzę, ale i własne doświadczenia z charytatywnej pracy na rzecz innych. Młodzież „Meritum” nie zapomniała także o tym, że rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej” w związku z trwającymi obchodami Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego też nie mogło zabraknąć jej przedstawicieli w Konkursie recytatorsko – wokalnym pt.: „Odzyskanie przez Polskę niepodległości w wierszu, pieśni i piosence”, zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Szymon Lortz z klasy Ia T i Dawid Grytz z klasy IIIa T doskonale zaprezentowali się podczas etapu rejonowego konkursu, wyśmienicie recytując wiersze o tematyce patriotycznej i niepodległościowej. Pokazali tym samym, że uczniowie naszego technikum mają rozległe zainteresowania i wszechstronne zdolności.
Uczniowie ZSTiO „Meritum” poprzez udział w tak licznych i różnorodnych konkursach udowodnili, że chętnie angażują się w działania promujące czytelnictwo oraz propagujące postawy prospołeczne i obywatelskie.
Uczestnikom wszystkich konkursowych zmagań należą się wielkie podziękowania oraz gratulacje za większe bądź mniejsze sukcesy i osiągnięcia.