godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

 

XVII Forum Nauki w ZSTiO „Meritum” pod hasłem „W kręgu nauki polskiej” obfitowało w wiele ciekawych wydarzeń takich jak: wykłady i spotkania z naukowcami, warsztaty oraz konkursy. Jedną z imprez towarzyszących była wycieczka naukowo – przedmiotowa do Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas: IIa, IIIa, IIIb i IIIc T uczęszczający na zajęcia z fizyki na poziomie rozszerzonym.

W programie wycieczki znalazły się interesujące prelekcje i warsztaty prowadzone przez doświadczonych pracowników naukowych, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy badawczej w Instytucie.

Młodzi fizycy z „Meritum” mieli możliwość dowiedzenia się i zobaczenia, jak działa akcelerator typu Van de Graaffa i w jaki sposób wykorzystuje się go w geologii, inżynierii materiałowej oraz w badaniach biomedycznych i związanych z ochroną środowiska. Zwiedzili również badawczą Pracownię Tomografii Magnetyczno – Rezonansowej, w której zapoznali się z historią i działaniem Tomografu MR oraz tajnikami powstawania obrazów wnętrza człowieka i zwierząt, stosowanych głównie do diagnozowania różnych chorób. Dowiedzieli się, na czym polegają nieinwazyjne metody obrazowania i spektroskopii MR z wykorzystaniem modeli zwierzęcych (głównie myszy).

Uczniowie „Meritum” z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat „Radioaktywności w środowisku, pomiarów promieniowania jonizującego (alfa, beta, gamma), skażenia i ochrony środowiska”, połączonej z pokazem działania licznika Geigera. Dzięki temu uświadomili sobie, jak niebezpiecznym pierwiastkiem dla zdrowia człowieka jest radon i jak ważne jest systematyczne dokonywanie pomiarów stężenia radonu w glebie, wodzie, powietrzu i w budynkach.

Meritumowscy pasjonaci nauk matematyczno – przyrodniczych odwiedzili także badawczą Pracownię Chromatografii w Analizach Śladowych i poznali nowoczesną metodę chromatografii gazowej ze spektrometrią mas stosowaną w analizie wydychanego powietrza w celu diagnostyki medycznej.

Obowiązkowym punktem wycieczki, która odbyła się pod czujnym okiem Pani Aldony Goj-Widery oraz Pani Kseni Hadryan i Pana Pawła Kopaczka, był spacer po Rynku Głównym w Krakowie, w prawdziwie śnieżnej scenerii.

Organizatorzy wycieczki mają nadzieję, że wiedza zdobyta podczas zwiedzania Instytutu Fizyki Jądrowej przyda się uczniom nie tylko na lekcjach fizyki, ale także chemii, biologii, geografii, matematyki, informatyki, rozwinie ich zainteresowania naukami matematyczno – przyrodniczymi, zachęci do samokształcenia i własnych poszukiwań badawczych. Wycieczka zorganizowana w ramach XVII Forum Nauki potwierdziła, że badania Instytutu Fizyki Jądrowej, prowadzone w najnowocześniejszych pracowniach i laboratoriach, mają charakter interdyscyplinarny, i przyczyniając się do rozwoju nauki polskiej, służą całemu społeczeństwu.

 

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.