godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

hiszpanskierasmus

W dniach 11-16 marca 2024 r. ZSTiO „Meritum” w Siemianowicach Śląskich gościło w swoich murach czternaścioro hiszpańskich uczniów oraz ich dwóch nauczycieli ze szkoły Zaraobe Institutua w Amurrio, którzy wraz z uczniami naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” w ramach programu Erasmus+.

Celem projektu było zapoznanie się z drogą do demokracji, jaką Polska i Hiszpania musiały przebyć w XX wieku, aby stać się krajami, którymi dzisiaj są.

W poniedziałek 11. marca, późnym wieczorem, rodziny uczniów naszej szkoły, które zgodziły się ugościć hiszpańskich uczniów przez tydzień, spotkały się na lotnisku Katowice-Pyrzowice, aby osobiście powitać naszych gości i zabrać ich do swoich domów.

We wtorek 12. marca hiszpańscy uczniowie, w towarzystwie swoich polskich gospodarzy, wzięli udział w dwóch lekcjach języka angielskiego w celu zapoznania się ze sposobem, w jakim język ten nauczany jest w naszym kraju. Po tak intensywnie rozpoczętym dniu uczestnicy projektu spotkali się w szkolnej auli, aby przełamać pierwsze lody i bliżej poznać swoich rówieśników z Hiszpanii. Były zabawy związane z nauką imion oraz opisywaniem swoich zainteresowań.

Tak zintegrowani wybraliśmy się transportem publicznym do Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie polscy uczniowie mieli okazję wcielić się w przewodników po zawiłej historii naszego regionu.

Po powrocie z muzeum, hiszpańscy uczniowie kontynuowali swoją kulturową edukację, tym razem poszerzając ją o polską kuchnię, której spróbować mogli dzięki obiadom serwowanym w naszej szkolnej stołówce.

W tym czasie hiszpańscy i polscy nauczyciele nadzorujący projekt oraz dyrektor szkoły Zaraobe Institutua, który przyleciał do Siemianowic tylko na dwa dni, aby zacieśnić kontakty między obydwiema szkołami, zostali oficjalnie przywitani przez panią dyrektor Katarzynę Stronczek przy kawie i cieście.

Po zjedzonym obiedzie hiszpańscy uczniowie towarzyszyli swoim polskim kolegom i koleżankom do ich domów, aby tam spędzić z nimi popołudnie wśród wielu atrakcji zaplanowanych dla nich przez gościnne siemianowickie rodziny.

W środę 13. marca, całą grupą projektową udaliśmy się autokarem do Krakowa, gdzie w towarzystwie hiszpańskojęzycznego przewodnika nasi goście mieli szanse poznać bogatą historię i architekturę miasta, po którym spacerowali przez cztery godziny odwiedzając takie perełki turystyczne jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Kazimierz i wiele innych. Choć pogoda nas w ten dzień nie rozpieszczała i większość dnia spędziliśmy pod parasolkami, to i tak nie przeszkodziło nam to w wykonaniu blisko 20 tysięcy kroków po krakowskim bruku. Zmęczeni lecz również bardzo usatysfakcjonowani tak dogłębną analizą tego jakże historycznego miasta, zjedliśmy obiad w jednej z licznych krakowskich restauracji serwujących tradycyjne polskie potrawy, po czym udaliśmy się w podróż powrotną do Siemianowic Śląskich.

W czwartek 14. marca kontynuowaliśmy wyjazdowe poznawanie historii Polski oraz jej drogi do współczesnej demokracji odwiedzając Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Tym razem na miejsce dostaliśmy się pociągiem i po raz kolejny towarzyszył nam hiszpańskojęzyczny przewodnik. Przez trzy i pół godziny hiszpańscy i polscy uczniowie informowani byli o potwornościach nazizmu oraz bohaterstwie osób walczących o ludzką godność i prawo do życia. W trakcie naszej wizyty w Oświęcimiu uczniowie zobaczyli obozy Auschwitz-Birkenau oraz Auschwitz, gdzie pod ścianą śmierci złożyli kwiaty w imieniu obydwu szkół oraz zapalili znicze, oddając tym samym część pamięci zamordowanych tam ludzi.

W piątek 15. marca grupa projektowa pozostała w szkole, gdzie na auli zarówno hiszpańscy jak i polscy uczniowie pokazywali przygotowane przez siebie prezentacje ukazujące postacie historyczne, które odegrały istotną rolę na drodze obydwu krajów do demokracji.

Po zakończonych prezentacjach, uczniowie przystąpili do tworzenia plakatów będących podsumowaniem ich wspólnych przeżyć oraz wiedzy, jaką zdobyli w trakcie ostatnich kilku dni.

Zwieńczeniem dnia były dwa towarzyskie mecze rozegrane pomiędzy uczniami naszej szkoły a naszymi hiszpańskimi gośćmi. Wpierw młodzież spróbowała swoich sił w siatkówce a następnie korzystając z przyjemnej wiosennej pogody, rozegrała mecz piłki nożnej. W obydwu przypadkach rywalizacja zakończyła się remisem.

Gdy sportowe emocje opadły nadszedł czas na oficjalne podsumowanie projektu, którego dokonała pani dyrektor Katarzyna Stronczek, wręczając uczestnikom specjalnie z tej okazji przygotowane certyfikaty uczestnictwa. Po zakończonych zajęciach młodzież udała się na samodzielnie zorganizowaną zabawę w laserowy paintball.

W sobotę 16. marca, po krótkiej wycieczce krajoznawczej po Siemianowicach Śląskich nasi hiszpańscy uczniowie zostali zawiezieni na lotnisko, gdzie doszło do ostatnich smutnych pożegnań i radosnego planowania przyszłej współpracy.

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.