Zbliżający się koniec roku szkolnego sprzyja podsumowaniom różnorodnych konkursów i projektów, w których uczestniczyła młodzież ZSTiO „Meritum” przez ostatnich kilka miesięcy.
Przypominamy, że uczniowie „Meritum” od marca do czerwca 2023 roku uczestniczyli w edukacyjnym projekcie „Grudzień 1981, Wujek – Pamiętamy. 4 kartki z kalendarza – 13, 14, 15, 16 grudnia 1981”, którego organizatorem było Kuratorium Oświaty w Katowicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności we współpracy z X Liceum Ogólnokształcącym im. I. J. Paderewskiego Akademickim w Katowicach.
Celem kuratoryjnego projektu, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego, było rozbudzanie zainteresowania historią współczesną, kształtowanie szacunku wobec bohaterów, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, pogłębienie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Rzeczypospolitej, wspieranie młodzieży w rozwoju i poszerzaniu własnych zainteresowań.
Grupę projektową tworzyło sześcioro uczniów zarówno z Technikum nr 2, jak i z III Liceum Ogólnokształcącego w ZSTiO „Meritum”, czyli: Paweł Dąbrowski, Bartosz Gawęda i Kamil Krawczyk z klasy Ia T, Kamil Duda z klasy IIb T, Dominika Widera z klasy Ib LO oraz Kajetan Zieliński z klasy IIa LO. Szkolnymi koordynatorami projektu zostali nauczyciele Ksenia Hadryan i Tomasz Walaszek.
Uczestnicy projektu przystąpili do Konkursu uzyskania tytułu „Aktywna szkoła”, w ramach którego wzięli udział w trzech następujących konkursach: w Konkursie publicystycznym – „Śledztwo dziennikarskie – reportaż. Wydarzenia 1981 r. w kopalni „Wujek” w kontekście historycznym i politycznym” (Kamil Duda z klasy IIb T), w Konkursie teatralnym – „Wydarzenia 1981 r. w kopalni „Wujek” w ujęciu literackim i aktorskim” (Paweł Dąbrowski z klasy Ia T i Kamil Duda z klasy IIb T oraz Kajetan Zieliński z klasy IIa LO) oraz w Konkursie plastycznym – „Wydarzenia 1981 r. w kopalni „Wujek” w ujęciu twórców komiksu” (Dominika Widera z klasy Ib LO).
Jednym z projektowych zadań do wykonania w ramach Konkursu „Aktywnej szkoły” było uczestniczenie w aktywnym zwiedzaniu Muzeum – Izby Pamięci Kopalni „Wujek” w Katowicach, mieszczącej się w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Przedmiotowo – naukowa wycieczka do Muzeum pozwoliła młodzieży „Meritum” znakomicie przygotować się do powyższych Konkursów: publicystycznego, teatralnego i plastycznego.
Uczniowie „Meritum” w Muzeum – Izbie Pamięci Kopalni „Wujek” w Katowicach zwiedzili stałą wystawę, która w ciekawy, nowoczesny i multimedialny sposób przedstawiła, a zarazem wyjaśniła im najnowszą, często tragiczną, historię Polski, czyli sytuację polityczno – społeczno – gospodarczą w Polsce po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku, okoliczności i przyczyny powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 roku, wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, wybuchu strajku okupacyjnego w Kopalni KWK „Wujek” w Katowicach i jego pacyfikacji 16 grudnia 1981 roku, a następnie zaprezentowała i objaśniła im mroczne czasy stanu wojennego w latach 1981-1983, w tym represje i internowania przywódców strajków i działaczy opozycji demokratycznej, i wreszcie przełomowy rok 1989, przynoszący zmiany ustrojowe w Polsce i długo wyczekiwaną wolność i demokrację. Przede wszystkim jednak uczniowie poznali historię strajku okupacyjnego w Kopalni KWK „Wujek” w Katowicach, jego przyczyny, przebieg i skutki, procesy przywódców i uczestników strajku, a następnie procesy m.in. funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, odpowiedzialnych za użycie broni palnej podczas pacyfikacji strajku, w tym za śmierć 9 górników i ranienie 23 strajkujących.
W czasie zwiedzania Muzeum uczniowie „Meritum” mieli niepowtarzalną okazję, aby spotkać się i porozmawiać ze świadkami historii, czyli organizatorami i uczestnikami strajku w Kopalni „Wujek”, którzy oprowadzili ich po całej wystawie, dzieląc się swoimi przeżyciami, wspomnieniami, doświadczeniami i refleksjami. Z uczestnikami projektu spotkali się: Stanisław Płatek – były górnik, działacz związkowy, jeden z przywódców strajku, ranny podczas pacyfikacji, internowany i aresztowany oraz Antoni Gierlotka –emerytowany górnik, uczestnik strajku.
Obaj świadkowie historii w przejmujący i sugestywny sposób opowiedzieli, co tak naprawdę wydarzyło się podczas grudniowych dni strajku górników w 1981 roku. Stanisław Płatek podkreślił, że strajk nigdy nie miał charakteru politycznego, a górnicy, zgodnie ze statutem ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ „Solidarność”, stanęli w obronie aresztowanego – w przeddzień stanu wojennego – kolegi Jana Ludwiczaka, walczyli o prawa pracownicze, o godne życie i godną pracę.
Na zakończenie zwiedzania Muzeum uczniowie obejrzeli poruszający film dokumentalny autorstwa Agnieszki Świdzińskiej pt.: „Życiorysy z bliznami”, a następnie rozwiązali test multimedialny na temat tego, czego się dowiedzieli i nauczyli o najnowszej historii Polski. Podsumowując swój udział w edukacyjnym projekcie „Grudzień 1981, Wujek – Pamiętamy. 4 kartki z kalendarza – 13, 14, 15, 16 grudnia 1981”, uczniowie „Meritum” stwierdzili, że warto było w nim wziąć udział, chociażby po to, aby spotkać się ze świadkami historii, Stanisławem Płatkiem i Antonim Gierlotką. Wspólnie przyznali też, że zgadzają się z głównym przesłaniem projektu dotyczącym tego, iż należy pamiętać o bohaterach stanu wojennego. Zrozumieli, że należy stale przypominać współczesnemu społeczeństwu o bohaterskich górnikach z „Wujka”, których niezłomna postawa przyczyniła się do wyzwolenia się Polski z komunistycznego reżimu i odzyskania upragnionej wolności i suwerenności.
Dziękujemy młodzieży „Meritum” za udział w tym edukacyjnym projekcie, życzymy sukcesów w kolejnych konkursach, a w przyszłości mądrych i odważnych wyborów życiowych.