Jan Macha

„Żyłem krótko, lecz swój cel osiągnąłem”

Ks. Jan Macha

W tym roku było to już czternaste spotkanie z cyklu „Jest Taka Cierpienia Granica”, tym razem pod hasłem „Młodzież w obliczu wojny”. Spotkanie odbyło się w Sali Lustrzanej Siemianowickiego Centrum Kultury Zameczek i poświęcone było młodym ludziom i ich postawie w obliczu wojny. Prelegent, Pan Mirosław Domin, pasjonat historii związanej z okresem II Wojny Światowej i holocaustem, który współpracuje z nami od lat przy realizacji cyklu, tym razem przedstawił postać księdza Jana Machy, młodego bohatera z czasów II Wojny Światowej.

Ksiądz Jana Macha, młody śląski kapłan, oddał życie za swoją działalność konspiracyjną i patriotyczną postawę. Został stracony w wieku 28 lat, poprzez ścięcie na gilotynie w więzieniu przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach. Przed śmiercią napisał swój ostatni list do rodziny „Jestem oskarżony o to, że działając jako Polak, powagę i dobro niemieckiego narodu i Państwa poniżyłem i szkodziłem im, podejmując działanie, oderwania części do Państwa Niemieckiego należącego, co kwalifikuje się jako zdrada stanu”. Podsumowaniem spotkania była dyskusja, podczas której uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami na temat wojny, postaw ludzkich w obliczu wojny, znaczenia patriotyzmu w dzisiejszym świecie i tego, jak oceniają dawnych bohaterów, takich jak między innymi ksiądz Jan Macha.

Jan Macha