Przedstawiciele klasy Ia o profilu dziennikarsko – menadżersko – językowo – informatycznym III LO w ZSTiO „Meritum” uczestniczyli w kolejnym cyklu wykładów, realizowanych w ramach projektu „Uniwersytet Młodego Dziennikarza – zajęcia dydaktyczne z zakresu dziennikarstwa radiowo – telewizyjnego i e-sportu dla szkół średnich”, dofinansowanego dzięki Programowi Operacyjnemu „Wiedza, Edukacja, Rozwój”. Projekt ma na celu zwiększenie kompetencji uczniów m.in. w zakresie przygotowywania treści multimedialnych, planowania strategicznego, radzenia sobie ze stresem oraz działań marketingowych.

Styczniowe wykłady dla przyszłych dziennikarzy oraz informatyków odbyły się w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Pierwszą prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną pt.: „Lęk to podstawa, czyli jak tworzyć wiarygodne postacie literackie” poprowadził Pan dr Mikołaj Marcela. Prelegent jest polonistą i filozofem, pisarzem i autorem piosenek, a także nauczycielem akademickim Uniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadzi zajęcia i warsztaty na kierunkach: sztuka pisania, projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Prowadzi również dla dzieci i młodzieży warsztaty pisarskie „Jak napisać bestseller?” w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Pan dr M. Marcela w niezwykle ciekawy i zabawny oraz interaktywny sposób przedstawił zagadnienie, jak zorganizować fabułę i jak stworzyć postacie literackie w książkach oraz grach komputerowych, aby miały one głębię i autentyzm. Omówił dziewięć typów bohaterów takich jak: reformator, pomocnik, człowiek sukcesu, artysta, obserwator, lojalny sceptyk, poszukiwacz przygód, lider, dyplomata, i do każdego z nich podał przykład znanej postaci, głównie z literatury młodzieżowej i fantastycznej. Na zakończenie swojego wystąpienia Pan dr Marcela podkreślił, jak ważne jest zaplanowanie postaci: im lepsze zaprojektowanie postaci, tym więcej możliwości w fabule i samej kreacji bohatera.

Drugim punktem programu był wykład pt.: „Od pomysłu do anteny, czyli droga do powstania materiału w serwisie informacyjnym” autorstwa Pani Anny Ginał. Prelegentka jest absolwentką Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, wykładowcą akademickim, a przede wszystkim znaną dziennikarką telewizyjną oraz rzeczniczką prasową szpitali w Katowicach i Częstochowie. Jej dwiema największymi pasjami, jak sama mówi, są media i medycyna.

Pani Anna Ginał, w oparciu o własną pracę, zdobyte doświadczenia i posiadane kwalifikacje, przedstawiła w ciekawy i przystępny sposób trudną drogę powstawania materiału dziennikarskiego (newsa) w telewizji informacyjnej, i pokazała poszczególne jej etapy takie jak: wyjazd na miejsce zdarzenia (wydarzenia), wywiad, zdjęcia, montaż, przygotowanie tekstu do obrazu, wejście antenowe. W swoim wystąpieniu Pani A. Ginał przypomniała ważną zasadę dziennikarską, dotyczącą dokumentacji w pracy dziennikarza, czyli korzystania z co najmniej dwóch źródeł informacji. Podkreśliła także, że dziennikarz nie musi, a nawet nie może wiedzieć wszystkiego, ale zawsze powinien być głodny wiedzy i ciekawy świata.

Podczas kolejnego spotkania w ramach „Uniwersytetu Młodego Dziennikarza” młodzi dziennikarze oraz informatycy, a szczególnie znawcy i pasjonaci e-sportu z „Meritum” otrzymali wiele cennych rad i wskazówek, dotyczących warsztatu pracy pisarza i twórcy gier komputerowych oraz dziennikarza telewizyjnego. Przydadzą im się one w szkole, na lekcjach, głównie języka polskiego, wiedzy o kulturze, dziennikarstwa i mediów, informatyki, jak i w przyszłym życiu zawodowym.

ZAPRASZAMY DO TECHNIKUM NR 2

Nie boisz się wyzwań? Chcesz zdobyć atrakcyjny zawód?

III LO TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Jesteś ciekawy świata? Chcesz twórczo i aktywnie rozwijać zainteresowania?

EKONOMISTA? MECHATRONIK? INFORMATYK?

Poznaj zawody, jakie zdobyć można w Meritum

Logo
Praktyk Europejczyk 2018

PRAKTYK EUROPEJCZYK 2018 - informacje o projekcie

Praktyki zawodowe w Sligo i Galway (Irlandia - 40 uczniów)
05.05.2019 r. - 01.06.2019 r.

Galeria do projektu

PRAKTYK EUROPEJCZYK - informacje o projekcie

Relacje z praktyk w Mallow (Irlandia - 40 uczniów)
07.05–01.06.2018 r. oraz 01.05–27.05.2017 r.