hiszpanskierasmus

W dniach 11-16 marca 2024 r. ZSTiO „Meritum” w Siemianowicach Śląskich gościło w swoich murach czternaścioro hiszpańskich uczniów oraz ich dwóch nauczycieli ze szkoły Zaraobe Institutua w Amurrio, którzy wraz z uczniami naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” w ramach programu Erasmus+.

Celem projektu było zapoznanie się z drogą do demokracji, jaką Polska i Hiszpania musiały przebyć w XX wieku, aby stać się krajami, którymi dzisiaj są.

Senat RP

Wzorem ubiegłego roku Kancelaria Senatu przy współpracy z biurami senatorskimi organizuje konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej” pod patronatem marszałka Senatu RP.

Głównym celem turnieju jest popularyzowanie wiedzy na temat historii i funkcjonowania Senatu RP poprzez poszerzanie wiedzy o roli i znaczeniu Senatu RP w polskim systemie konstytucyjnym. W demokracji konstytucyjnej dwuizbowość ma istotne znaczenie ustrojowe. Pozwala na konsekwentne przestrzeganie zasady podziału i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Jej celem jest ochrona praw jednostki przed niebezpieczeństwami wynikającymi z koncentracji władzy. Historia polskiego parlamentaryzmu pozwala dostrzec powiązanie między dwuizbowością parlamentu a suwerennością państwa w jej tradycyjnym rozumieniu, co miało wpływ na przywrócenie Senatu zarówno po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., jak i w ramach reform ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 r.

PlakatMERITUM2024.jpg

Uczniowie klasy drugiej technikum kształcący się w zawodach technik informatyk i technik mechatronik uczestniczyli w warsztatach z tworzenia serwisów internetowych. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach współpracy naszej szkoły z Wyższą Szkołą Technologii Informatycznych w Katowicach w ramach kontynuacji projektu „Misja wiedza – warsztaty edukacyjne dla młodzieży”, którego celem jest podniesienie kompetencji młodzieży we współpracy z podmiotami działającymi na rzecz edukacji. Uczestnicy warsztatów zgłębiali zagadnienia dotyczące HTML5 oraz CSS, poznawali podstawowe znaczniki html, wykorzystywali je do zbudowania prostych stron www, a następnie obudowywali te strony stylami css. Kaskadowe arkusze stylów CSS wykorzystywali do sformatowania podstawowych elementów, formatowania czcionki, dodawania tła, formatowania listy oraz hiperłącza.

Medyk Katowice

Na zaproszenie Dyrekcji Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Katowicach (Medyk Katowice) grupa uczniów naszej szkoły wraz z doradcą zawodowym uczestniczyła w Dniu Otwartym CKZiU. Wydarzenia towarzyszące rozpoczęła konferencja poświęcona przyszłości branży medycznej i zawodom, w których kształci Medyk. Następnie uczniowie wraz ze swoimi starszymi kolegami, słuchaczami Medyka, zwiedzali pracownie Centrum, w których kształci się przyszłych techników usług kosmetycznych, techników elektroradiologów, techników farmaceutycznych, techników dentystycznych, techników masażystów, techników sterylizacji medycznej, asystentów stomatologicznych, higienistki stomatologiczne, opiekunów medycznych. Specjaliści, jednocześnie wykładowcy Centrum, opowiadali o każdym z zawodów, wyjaśniając ich specyfikę. Bogaty i ciekawy program dnia spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży, był doskonałą okazją do poznania ciekawych zawodów branży medycznej i być może będzie inspiracją na przyszłość.

XI Festiwal Meritum Wizji za nami. Przypominamy, że tegoroczny Festiwal Meritum Wizji – adresowany do uczniów klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych szkół podstawowych z Siemianowic Śląskich i miast sąsiednich – składał się z Konkursu recytatorskiego poezji/prozy polskiej i obcojęzycznej, Konkursu piosenki polskiej i obcojęzycznej, Konkursu literackiego na wiersz lub opowiadanie oraz Konkursu filmowego. Motywem przewodnim festiwalowych konkursów był temat: „I warto mieć marzenia, doczekać ich spełnienia!” – „Marzenia”, „Dreams”, „Träume”, „Sueños”, „Les Rêves”, „Meчты”, „Мрії”.