Zgodnie z kilkuletnią listopadową tradycją, grupa ponad czterdziestu uczniów Meritum wraz z opiekunami, udała się do Warszawy. Tegoroczna wycieczka była szczególna, ponieważ rozpoczęła się tuż po obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Między innymi dlatego w programie wycieczki znalazło się wiele miejsc nawiązujących do tego wydarzenia. Zwiedzaliśmy Powstania Warszawskiego i Muzeum Żydów Polskich Polin, a więc miejsca, które przypominają nieoczywistą drogę Polski do wolności. Nie mogło zabraknąć spaceru po Powązkach i Łazienkach Królewskich. Stare Miasto zwiedzaliśmy dzieląc się na dwie grupy – ci o nieco mocniejszych nerwach podążali szlakiem miejsc związanych z Bazyliszkiem, katami warszawskimi i szubienicami , pozostali zaś wybrali nieco spokojniejsze ścieżki spacerowe. W Centrum Nauki Kopernik eksperymentowaliśmy i poznawaliśmy tajniki powietrza, neurobiologii i psychologii. W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych odkryliśmy tajniki pracy filmowca (zwiedziliśmy plan ostatniego filmu Marka Koterskiego „7 uczuć”). A że nie samą nauką człowiek żyje, ale także piłką nożną, nie mogło nas zabraknąć na PGE Narodowym.

Listopadowa Warszawa była słoneczna, gościnna i biało-czerwona . To dlatego wrócimy do niej z kolejnymi rocznikami uczniów Meritum.