Politechnika Śląska

Informatycy oraz mechatronicy z klasy IVa i IVb Technikum nr 2 w ZSTiO „Meritum” wybrali się do Centrum Edukacyjno – Kongresowego w Gliwicach, aby uczestniczyć w Dniu Otwartym Politechniki Śląskiej. Tegoroczni maturzyści dzięki temu wyjazdowi chcieli zapoznać się z ofertą edukacyjną jednego z najnowocześniejszych polskich i europejskich uniwersytetów technicznych, aby podjąć jak najlepszą decyzję w sprawie dalszego kształcenia, a następnie wyboru zawodu.

Uczniowie „Meritum” na początku uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami władz uczelni, którzy przyszłym studentom zaprezentowali atrakcyjną i bogatą ofertę kształcenia. Zobaczyli także interesujące i pouczające, a jednocześnie pełne humoru pokazy doświadczeń dwóch wykładowców – fizyków. W jednym z nich wziął udział Marcel Kuczek z klasy IVb T, który w nagrodę za odwagę i naukową ciekawość otrzymał doświadczalnego banana.

Następnie meritumowscy maturzyści mieli możliwość zapoznania się z ciekawie przygotowanymi stoiskami poszczególnych wydziałów, samorządów studenckich oraz kół naukowych, sportowych i artystycznych. Mogli bezpośrednio porozmawiać z naukowcami – wykładowcami i studentami, i dzięki temu dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tego, jak naprawdę studiuje się i co poza nauką oferuje uczelnia oraz jak wygląda życie studenckie. Przede wszystkim dowiedzieli się, że Politechnika Śląska wspiera swoich studentów w spełnianiu marzeń i realizowaniu różnorodnych pasji oraz daje szansę na udział w licznych programach wymiany zagranicznej i zdobycie cennego doświadczenia zawodowego już w trakcie studiów.

Końcową i równocześnie najciekawszą częścią Dnia Otwartego dla przyszłych studentów było zwiedzanie poszczególnych wydziałów uczelni. Największym zainteresowaniem wśród informatyków i mechatroników z „Meritum” cieszyły się: Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Wydział Elektryczny, Wydział Mechaniczny Technologiczny oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki. Zobaczyli tam m.in., jak pracuje robot humanoidalny, jak działają fale elektromagnetyczne, w tym fale radiowe stosowane w telekomunikacji oraz jak działają frezarki, tokarki, sterowniki PLC, a także na czym polega cięcie laserowe, spawanie plazmowe. Zaznajomili się z liniami technologicznymi, czyli dowiedzieli się, w jaki sposób automatyka, robotyka, pneumatyka, hydraulika, informatyka, mechatronika wykorzystywane są w przemyśle.

Tym samym uczniowie „Meritum” przekonali się, że Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza posiada nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną, liczne laboratoria oraz profesjonalną i pełną pasji kadrę naukowo – dydaktyczną. Zauważyli również, że uczelnia motywuje studentów do poszukiwania nowych rozwiązań i wdrażania zmian. Dzień spędzony na Politechnice Śląskiej w Gliwicach okazał się bardzo udany i z pewnością pomoże maturalnej młodzieży w dokonaniu właściwych wyborów edukacyjnych i zawodowych.

Już teraz gratulujemy informatykom i mechatronikom z ZSTiO „Meritum” zdania egzaminów zawodowych i otrzymania dyplomu technika, życzymy powodzenia na maturze oraz trzymamy kciuki za dostanie się na wymarzoną uczelnię, czyli Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Politechnika Śląska