Z przyjemnością ogłaszamy wyniki międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „W stronę słońca” – „Słońce”, „Sun”, „Sonne”, „Sol”, „Soleil”, „Cолнцe”, który został zorganizowany w ramach VIII Festiwalu Meritum Wizji, cyklicznej imprezy artystycznej w ZSTiO „Meritum”, w tym roku ograniczonej, z powodu pandemii koronawirusa, tylko do fotografii. Konkurs Fotograficzny był adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży ZSTiO „Meritum” i odbywał się wyłącznie drogą elektroniczną.

Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań i umiejętności fotograficznych, rozbudzanie aktywności twórczej i wrażliwości estetycznej, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów oraz popularyzowanie uczniowskich pasji.

Tegoroczny Konkurs Fotograficzny, pomimo trudnych, pandemicznych czasów, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów siemianowickich szkół podstawowych. W ramach konkursowej statystyki odnotowujemy, że w konkursie, oprócz młodzieży ZSTiO „Meritum”, wzięło udział 31 uczniów z ośmiu siemianowickich szkół podstawowych, czyli z: SP 1, SP 4, SP 5, SP 6, SP 8, SP 11, SP 16 i SP 20. Natomiast nadesłanych fotografii było razem 80.

Wśród konkursowych prac znalazły się m.in. urokliwe zdjęcia przedstawiające zachody słońca nad morzem, zatoką, jeziorem, słoneczne wspomnienia z wakacyjnych podróży, promienie słoneczne w lesie, słońce wyglądające zza chmur, słońce na tle burzowego nieba, słońce zimową porą, słońce wiosenne. Ciekawe i oryginalne były również zdjęcia industrialne, ukazujące słońce na tle górnośląskich pejzaży, w tym Siemianowic Śląskich. W wielu przypadkach tytuły poszczególnych zdjęć znakomicie współgrały z przedstawianym na fotografii słonecznym motywem.

Poziom artystyczny wszystkich nadesłanych prac był bardzo wysoki i nie było ani jednego zdjęcia, które by nas nie zachwyciło. O zdobyciu I, II, III miejsca czy otrzymaniu wyróżnienia bardzo często decydowały różne detale lub szczegóły dotyczące jakości technicznej zdjęcia i stopnia opanowania warsztatu fotograficznego. Dlatego też Jury podczas oceniania konkursowych zdjęć miało niełatwe zadanie i zanim ostatecznie wyłoniło laureatów, długo debatowało nad każdym zdjęciem, oczywiście za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Prace fotograficzne oceniało Jury w składzie: Pani Katarzyna Stronczek – Dyrektor ZSTiO „Meritum”, nauczycielka języka polskiego i filozofii, Pan Maciej Jurkiewicz – absolwent ZSTiO „Meritum”, działacz społeczny, profesjonalnie zajmujący się fotografią i grafiką, Pani Ksenia Hadryan – nauczycielka języka polskiego i nauczyciel bibliotekarz, Pani Elżbieta Święch – Przewodnicząca Komisji Przedmiotów Humanistycznych, nauczycielka języka angielskiego. Konkursowe zdjęcia były oceniane pod względem zgodności z tematem, oryginalności, pomysłowości i kreatywności w ujęciu motywu przewodniego, stopnia opanowania technik fotograficznych oraz wartości artystycznych.

Przedstawiamy zatem wyniki Konkursu Fotograficznego „W stronę słońca” dla uczniów SP oraz uczniów ZSTiO „Meritum”:

I miejsce – Maja Kolankiewicz z SP 6 za zdjęcie „Różne oblicza słońca 1”,

II miejsce ex aequo – Maja Falkus z SP 20 za zdjęcie „Słoneczne pejzaże – w górach” i Bartosz Gładysz z SP 5 za zdjęcie „Droga w słonecznym lesie”,

III miejsce ex aequo – Dawid Jabłoński z SP 1 za zdjęcie „Słońce na pochmurnym niebie” i Magdalena Antosz z SP 1 za zdjęcie „Promyk nadziei”.

Wyróżnienia w konkursie:

Igor Bembenek z SP 1 za zdjęcie „Blask słońca”,

Kinga Chojnacka z SP 8 za zdjęcie „Pierwsze wiosenne słońce”,

Zofia Bednarz z SP 1 za zdjęcie „Paprocany”,

Alicja Jaworska z SP 11 za zdjęcie „Słońce nad morzem”,

Iga Pradelok z SP 1 za zdjęcie „Płonący zachód słońca”,

Dominika Cecot z SP 16 za zdjęcie „Przerwa w podróży”,

Łukasz Prokopczuk z SP 1 za zdjęcie „Świetlne odbicie”,

Aleksander Ficek z SP 8 za zdjęcie „Na słonecznej fali”.

Dyplomy podziękowania za udział w konkursie otrzymują:

Adrianna Wrońska z SP 20, Milena Jarczyk, Weronika Lasek, Roksana Makosz, Maciej Olczyk z SP 5, Wiktoria Rosiak, Karolina Rasek z SP 11, Julia Białas, Natalia Białas, Kamil Krawczyk, Wiktoria Zakrzewska, Natalia Kostkiewicz z SP 8, Emilia Rybka, Oliwia Szkuta, Klaudia Nowak, Wiktor Sikora z SP 1, Paulina Skowronek, Aleksander Wolarek z SP 4.

Wyróżnieni w konkursie uczniowie ZSTiO „Meritum” to:

Przemysław Strzelczyk z klasy IIIa T za zdjęcie „Ponad chmurami”,

Julia Fima z klasy IIa LO za zdjęcie „Zachód słońca nad morzem”.

Serdecznie gratulujemy laureatom: nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie uczniom!

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w fotograficznych zmaganiach!

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do nauczycieli, opiekunów artystycznych prac uczestników za przygotowanie i zachęcenie młodzieży do udziału w konkursie. Wśród nich znajdują się Panie i Panowie: Sabina Hentisz i Marzena Olszewska z SP 1, Joanna Musioł i Angelika Pac z SP 11, Łukasz Wroński z SP 20, Izabela Markewka i Marek Pyka z SP 5, Anna Wieczerniak i Katarzyna Matura z SP 8, Jolanta Pogan z SP 16, Jolanta Skatuła z SP 6, Sylwia Kunicka-Maniura z SP 4, Barbara Niemiec-Falkus i Tomasz Przybyłowski z ZSTiO „Meritum”.

Pod linkiem: 

uzasadnienie wyników (docx) oraz uzasadnienie wyników (pdf)

zamieszczamy szczegółowe uzasadnienia wyników konkursu, autorstwa jurora Pana Macieja Jurkiewicza.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z powyższymi opiniami zawodowego fotografa nie tylko przez zainteresowanych uczniów – laureatów i ich opiekunów, ale i wszystkich uczestników konkursu. Opinie te można potraktować jako cenne porady, wskazówki dla młodych fotografów, aby w przyszłości ich zdjęcia były coraz lepsze i piękniejsze.

Cieszymy się, że siemianowicka młodzież jest uzdolniona fotograficznie i wrażliwa na piękno otaczającego ją świata, nawet w tak niesprzyjających – pandemicznych – warunkach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się podczas IX Festiwalu Meritum Wizji w świecie bez pandemii, tymczasem zapraszamy do wirtualnej galerii ZSTiO „Meritum”, w której przedstawiamy wszystkie konkursowe zdjęcia: galeria do konkursu.

Po odbiór nagród (za I, II, III miejsca oraz wyróżnienia) ufundowanych przez ZSTiO „Meritum” i Stowarzyszenie Społeczno – Edukacyjne „ProMeritum” zapraszamy do siedziby ZSTiO „Meritum” ul. Katowicka 1, 41-100 Siemianowice Śląskie w terminie od 17 do 31 maja 2021 roku po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z Sekretariatem ZSTiO „Meritum”, tel./fax: 32 229 09 14.

I miejsce

II miejsce

III miejsce

 

ZAPRASZAMY DO TECHNIKUM NR 2

Nie boisz się wyzwań? Chcesz zdobyć atrakcyjny zawód?

III LO TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Jesteś ciekawy świata? Chcesz twórczo i aktywnie rozwijać zainteresowania?

RACHUNKOWOŚĆ, MECHATRONIK, INFORMATYK?

Poznaj zawody, jakie zdobyć można w Meritum

Logo
Praktyk Europejczyk 2018

PRAKTYK EUROPEJCZYK 2018 - informacje o projekcie

Praktyki zawodowe w Sligo i Galway (Irlandia - 40 uczniów)
05.05.2019 r. - 01.06.2019 r.

Galeria do projektu

PRAKTYK EUROPEJCZYK - informacje o projekcie

Relacje z praktyk w Mallow (Irlandia - 40 uczniów)
07.05–01.06.2018 r. oraz 01.05–27.05.2017 r.