teatr

Młodzieży z "Meritum", a szczególnie tej interesującej się teatrem, kulturą i sztuką nie mogło zabraknąć na kolejnej już premierze Teatru Domino, działającego przy Siemianowickim Centrum Kultury – SCK Bytków. Tym razem znany i ceniony przez siemianowiczan amatorski zespół teatralny Domino zaprezentował spektakl pt.: "Niemcy", oparty na motywach dramatu Leona Kruczkowskiego.
Znakomicie zrealizowany spektakl przeniósł widzów w realia II wojny światowej, wprost do okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Europy – Polski, Norwegii, Francji oraz niemieckiego miasta Getyngi. Na przykładzie rodziny Sonnenbruchów dramat przedstawił różne postawy Niemców wobec ideologii nazistowskiej, okrucieństwa wojny i hitlerowskich zbrodni ludobójstwa. Dramat poruszył problem tzw. "porządnych, uczciwych Niemców", takich jak Profesor Walter Sonnenbruch, którzy – tak samo jak najwięksi nazistowscy zbrodniarze – ponoszą moralną i polityczną odpowiedzialność za całe zło i krzywdy hitleryzmu. Ich bierność, niezaangażowanie się, stanie z boku, podszyte bardzo często zwykłym tchórzostwem i słabością charakteru, były tak naprawdę przyzwoleniem na bestialskie czyny faszystowskich Niemiec.
Pod kierunkiem Pana Mirosława Domina, animatora Teatru, a równocześnie reżysera i scenografa spektaklu, powstało poruszające i pouczające przedstawienie, odważnie stawiające trudne i jakże aktualne w dzisiejszych czasach pytania, skłaniające do refleksji na temat odwagi w walce z otaczającym złem, konformizmu moralnego, istoty człowieczeństwa i solidarności z ludzkim cierpieniem. Doskonała gra aktorów, dopracowane w każdym szczególe: scenografia i kostiumy z epoki oraz nowatorskie rozwiązania sceniczne, oświetleniowe, dźwiękowe i multimedialne sprawiły, że spektakl momentami chwytał widzów za gardło.
Dla młodzieży z "Meritum", a szczególnie dla uczniów z klasy IIc T spotkanie się na premierze "Niemców" w SCK było nie tylko kolejnym teatralnym wyjściem w ramach cyklicznych Spotkań z Kulturą, ale przede wszystkim dopingowaniem swojego kolegi z klasy, Dawida Chojnackiego, występującego po raz pierwszy na teatralnych deskach.
W pamięci widzów na długo pozostanie wstrząsająca scena z udziałem Dawida, wcielającego się w postać młodego Christiana Fönsa, działacza norweskiego ruchu oporu, zamęczonego na śmierć podczas przesłuchiwania przez bezwzględnego niemieckiego oficera SS – Willego Sonnenbrucha, syna Profesora (świetnie zagranego przez Pana Adama Kuleszę).
Mamy nadzieję, że debiutujący na prawdziwej scenie Dawid Chojnacki dalej będzie rozwijał swoją aktorską pasję, a do niezwykłej teatralnej przygody wciągnie – kibicujących mu jak na razie – kolegów i koleżanki z "Meritum".
Teatrowi Domino życzymy licznych sukcesów, kolejnych mądrych i wzruszających przedstawień. Natomiast Dawidowi – dalszych ciekawych ról, coraz większych i odpowiedzialnych wyzwań aktorskich.