Z okazji wrześniowych rocznic tj. 82. rocznicy zbrojnego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę (1 września 1939 roku), dającego początek II wojnie światowej (1939 – 1945) oraz 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku) zapraszamy całą społeczność „Meritum” do biblioteki szkolnej na tradycyjną wystawę oraz na wirtualny spacer po Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Wystawa szkolna poświęcona jest tematyce wojenno – okupacyjnej i martyrologicznej, a prezentowane na niej książki przedstawiają heroiczną walkę narodu polskiego znajdującego się pod dwiema okupacjami: niemiecką i sowiecką. Na czytelników „Meritum” czekają wydawnictwa encyklopedyczne i kroniki ukazujące tragiczne losy Polski i Polaków w czasie II wojny światowej oraz działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Zgromadzone na wystawie opracowania historyczne poświęcone są m.in. kampanii wrześniowej 1939 roku - „Tu, na Westerplatte”, „Bydgoski wrzesień”, „Reduta pod Wizną” oraz zbrodni katyńskiej z 1940 roku – „Katyń. Relacje, wspomnienia, publicystyka” i „Pamięć Golgoty Wschodu” autorstwa ks. Zdzisława Peszkowskiego, nieżyjącego już Kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.

Miłośnicy literatury faktu i prozy wspomnieniowej znajdą pamiętniki, dzienniki, reportaże opisujące okupacyjno – konspiracyjną codzienność w Polsce, jak i w całej Europie, walki polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, nieludzkie cierpienia w gettach, niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach – „Dywizjon 303”, „Szkice spod Monte Cassino”, „Kamienie na szaniec”, „Medaliony”, „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Byłem numerem… historie z Auschwitz”, „Dzieciństwo w pasiakach”, „Dziennik” Anny Frank, „Inny świat”, „Na nieludzkiej ziemi”, „Opowiadania kołymskie”.

Zgromadzone licznie na wystawie Silesiana ukazują udział Górnoślązaków i Górnego Śląska w II wojnie światowej, a szczególnie podkreślają odwagę, poświęcenie i umiłowanie ojczyzny tych najmłodszych, czyli śląskich harcerzy i harcerek m.in. podczas obrony wieży spadochronowej w katowickim Parku Kościuszki we wrześniu 1939 roku – „Wieża spadochronowa” K. Gołby, „Szlak wieży spadochronowej”.

Literacki obraz II wojny światowej i Holocaustu oraz tragedii niewinnych ofiar nazizmu i stalinizmu w Polsce i Europie dopełniają nowości książkowe, zakupione przez bibliotekę „Meritum” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nich znajdują się opowiadania, powieści, wspomnienia, opracowania historyczne m.in. takie jak: „Chłopiec w pasiastej piżamie” J. Boyne`a, „Tatuażysta z Auschwitz” H. Morris, „Złodziejka książek” M. Zusaka, „Dziewczyna w niebieskim płaszczu” M. Hesse, „Słowik” K. Hannah, „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” R. Ligockiej, „Dziewczyny z Powstania”, „Dziewczyny z Syberii” i „Dziewczyny z Wołynia” z cyklu „Prawdziwe historie” A. Herbich, „Gułag” A. Applebaum. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i wypożyczania prezentowanych na wystawie książek.

Równocześnie zachęcamy do odbycia wirtualnego spaceru po Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Nowo otwarte tj. 17 września 2021 roku Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku jest jedyną placówką muzealną w Polsce całkowicie poświęconą ludziom, którzy od końca XVIII aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji carskiej, a później deportowani do Związku Sowieckiego, jak też i tym ludziom, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych, ale także o tych ludziach, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów.

Ta jedyna w swoim rodzaju muzealna instytucja, poprzez pryzmat losów Polaków i innych obywateli wielonarodowej Rzeczypospolitej, przedstawia okrucieństwo i szaleństwo totalitaryzmów oraz pokazuje uniwersalne prawdy o ludzkim cierpieniu i upadku, jak i nieludzkiej wręcz sile przetrwania i braterstwie.

Muzeum Pamięci Sybiru swoją bogatą i atrakcyjną ofertę edukacyjną kieruje do zróżnicowanych odbiorców, czyli o różnym stopniu znajomości historii i różnej wrażliwości. Pragnie w sposób nowoczesny i przystępny dla każdej grupy wiekowej upowszechniać wiedzę na temat Sybiru i polskich losów na Wschodzie, zwłaszcza zesłań i deportacji Polaków w czasie II wojny światowej. Zapraszamy do muzeum: https://sybir.bialystok.pl/

Ksenia Hadryan oraz materiały Muzeum Pamięci Sybiru

ZAPRASZAMY DO TECHNIKUM NR 2

Nie boisz się wyzwań? Chcesz zdobyć atrakcyjny zawód?

III LO TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Jesteś ciekawy świata? Chcesz twórczo i aktywnie rozwijać zainteresowania?

RACHUNKOWOŚĆ, MECHATRONIK, INFORMATYK?

Poznaj zawody, jakie zdobyć można w Meritum

Logo
Praktyk Europejczyk 2018

PRAKTYK EUROPEJCZYK 2018 - informacje o projekcie

Praktyki zawodowe w Sligo i Galway (Irlandia - 40 uczniów)
05.05.2019 r. - 01.06.2019 r.

Galeria do projektu

PRAKTYK EUROPEJCZYK - informacje o projekcie

Relacje z praktyk w Mallow (Irlandia - 40 uczniów)
07.05–01.06.2018 r. oraz 01.05–27.05.2017 r.