Czym jest robot, czym jest robot mobilny? Jakie są perspektywy rozwoju w tej dziedzinie? Jak pokierować swoją karierą w tej dziedzinie? Przedstawione pytania to jedynie fragment spotkania młodzieży kształcącej się w zawodach technik informatyk i technik mechatronik w ZSTiO "Meritum", które odbyło się na Uniwersytecie Śląskim w ramach wykładów z biorobotyki. Rozważania prowadził absolwent Automatyki i Robotyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Cranfield University Pan mgr inż. Tomasz F. Wierzchowski.

W prezentacji prowadzący przedstawił różne ciekawe projekty jak np. drony inspekcyjne wykorzystywane w inspekcjach elektrowni wiatrowych, wykonujące np. zdjęcia termowizyjne części ruchomych. Urządzenie było efektem współpracy mechaników, elektroników oraz specjalistów z zakresu sztucznej inteligencji.

W drugim projekcie firmy Dyson analizował projekt odkurzacza mobilnego o kilku ciekawych i innowacyjnych rozwiązaniach, jak np. autorskiej lokalizacji opartej na kamerze wizyjnej, której praca jest analizowana przez specjalistyczne oprogramowania.

W trzecim projekcie można było zobaczyć robota osobistego, który mobilizuje nas do ćwiczeń, pilnuje czasu na ćwiczenia, odpowiedniego snu.

W kolejnym omawianym projekcie zapoznaliśmy się z CropHopperem, robotem skaczącym, wykorzystywanym w rolnictwie.

Spotkanie pozwoliło zapoznać się ze ścieżką kariery, w tej bardzo ciekawej i nowoczesnej branży, ponieważ robotyka mobilna i systemy autonomiczne stają się rzeczywistością.

Prelegent przedstawił kompetencje cenione w branży, ważne pracy projektowej, nakreślił potencjalne kierunki studiów pozwalające na pracę, dzielił się wiedzą i chętnie, wyczerpująco odpowiadał na pytania.

W drugim Pan Karol Liszka doktorant z fizyki, inżynier informatyki poruszył się tematykę trendów IT, mówił o ważności kreatywności, tworzeniu idei. Wykładowca zwrócił uwagę na wykorzystanie języków programowania na rynku, przeanalizował potrzebne umiejętności na przykładzie kilku wiodących firm. Spotkanie wyzwoliło ciekawą dyskusję, pozwoliło głębiej zobaczyć stan i rozwój współczesnej informatyki.

RACHUNKOWOŚĆ, MECHATRONIK, INFORMATYK?