Meritum wolontariatem stoi, a od dziewięciu lat grudzień w ZSTiO Meritum to czas szczególnie intensywnych działań szkolnych społeczników. Obchodząc Dzień Wolontariusza, członkowie Klubu Merit organizują szereg akcji dobroczynnych. Tegoroczne działania z Tygodnia, zmieniły się w miesiąc Wolontariatu, wypełniony wieloma akcjami charytatywnymi o szerokim zasięgu.

Młodzież zadbała o zwierzęta. Kolejny raz w szkolnym ogrodzie uruchomiona została ptasia stołówka, zorganizowana została również zbiórka żywności i przedmiotów potrzebnych w schroniskach dla zwierząt. Akcje koordynowały dziewczęta realizujące projekt Baby w akcji.

Tradycyjnie już braliśmy udział w Górze Grosza. W tym roku młodzież Meritum zebrała wspólnie blisko 60 kg miedzianych monet, a największymi dusigroszami okazali się uczniowie klasy 1LO.

Kolejny raz zorganizowana została również akcja Opatrunek na ratunek, której celem jest zbiórka środków opatrunkowych. Te za pośrednictwem Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio przekazane zostaną do misyjnych przychodni w Afryce. W tym roku zbiórka prowadzona była w ramach projektu społecznego Nie bój się świata. Dziewczęta, realizujące projekt, chcą uwrażliwić dzieci i młodzież na problemy mieszkańców najbiedniejszych regionów świata.

Ważnym elementem Tygodnia był Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, zorganizowany przez kolejną grupę projektową – Let me live. W ramach działań przeprowadzone zostały warsztaty pierwszej pomocy dla uczniów ZSTiO Meritum, kampania informacyjna oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego we współpracy z Fundacją DKMS. Z radością informujemy, że udało się zarejestrować 40 osób chętnych do odnalezienia swojego bliźniaka genetycznego. Przedsięwzięciu towarzyszył konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych.

W ramach obchodów Dnia Praw Człowieka młodzież Meritum wzięła także udział w Maratonie Pisania Listów wraz z Amnesty International, zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz Fundacji Piastun oraz zbiórka zabawek dla podopiecznych Fundacji Mam marzenie.

Niezwykle miły charakter miały mikołajki. Uczniowie klasy 3aT przygotowali świąteczną kawiarenkę charytatywną. Zysk ze sprzedaży słodkości przeznaczony został na wsparcie chorej siemianowiczanki.

6 grudnia nie mogło zabraknąć św. Mikołaja. Tego dnia wolontariusze Merita nie dość, że sami zostali obdarowani słodkościami, to również wywołali wiele radości podczas świątecznych odwiedzin w Przedszkolach nr 9, 10 i 20 oraz Szkole Arkona.

W obchody święta wolontariatu wpisała się również akcja stowarzyszenia Wiosna. Klasa 3LO i przyjaciele spakowali ponad 70 pudeł Szlachetnej paczki. Do tej wyjątkowej inicjatywy włączyli się przyjaciele rodziny jednej z naszych uczennic, młodzież i Rodzice Meritum oraz mieszkańcy naszego miasta.

Nowymi akcjami, które rozpoczęły się na początku grudnia, ale nadal trwają jest zbiórka złomu kluczowego oraz akcja Misie Ratownisie. Co bardzo nas cieszy do zbiórek chętnie włączyli się zaprzyjaźnieni harcerze oraz szkoły podstawowe.

Wyjątkowym dniem obchodów był 5 grudnia, czyli Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wówczas reprezentacja Klubu Merit odebrała dyplom w miejskim konkursie Barwy Wolontariatu. Następnego dnia w kolei w szeregi działającego od 11 lat Klubu Młodego Wolontariusza Merit oficjalnie przyjęci zostali nowi członkowie. Okazuje się, że mimo czasów typowo konsumpcyjnych, idea wolontariatu nadal jest ważna dla młodych ludzi. Gośćmi wydarzenia były panie Barbara Merta oraz Elżbieta Niesporek, które na ręce wolontariuszy złożyły podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu Senioraliów.

Miesiąc wolontariatu już za nami, jednakże Klub Młodego Wolontariatu Merit działa bardzo aktywnie przez cały rok. Cały czas czeka również na nowych członków – zapraszamy!