W dniu 15 października podczas wojewódzkiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z rąk wicewojewody śląskiego Roberta Magdziarza, wicekuratorów oświaty: Jacka Szczotki i Dariusza Domańskiego Medale Komisji Edukacji Narodowej odebrali nauczyciele ZSTiO Meritum: Barbara Niemiec- Falkus i Adam Korzyniec.

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest nadawany nauczycielom szczególnie zaangażowanym, podejmującym nowatorskie formy i metody pracy z wychowankami i do takich niewątpliwie należą wyróżnieni nauczyciele naszej szkoły.

Barbara Niemiec-Falkus jest nauczycielką języka polskiego. Wielokrotnie wspierała młodzież w Olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” organizowanej przez Social Wolves pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Rozwoju. W latach 2016 i 2018 jej uczennice i uczniowie znaleźli się w finale olimpiady, a w maju 2019 r. III LO w ZSTiO zajęło 1 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii. Szczególnie uznanie zdobyły grupy projektowe „Poznaj Zrozum Pomóż”, „Lookbuk”, „Teatrzyk sąsiedzki”, „Zbuduj siebie”, „Ekolife”, „Daj żyć”, „Międzypokoleniowo”, „Nie dajmy się zaskoczyć”, których działania kierowane były do środowiska lokalnego. Nauczycielka jest autorką programu edukacyjnego „Ewolucja dziennikarska”, realizowanego nowatorską metodą grywalizacji na przedmiocie uzupełniającym dziennikarstwo i media. Jest także autorką dwóch innowacji pedagogicznych realizowanych w klasie pierwszej III LO: „Kompetencje kluczowe przyszłości” (na lekcjach informatyki) oraz „Metody odwróconej lekcji” (na lekcjach języka polskiego). W czerwcu 2019 r. zajęła wspólnie z wychowankami II miejsce w V edycji konkursu dla Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Śląskiego, na najlepsze akcje społeczne zrealizowane w latach 2017-2019 – „Lider Dobroczynności”.

Adam Korzyniec z sukcesami uczy przedmiotów zawodowych ekonomicznych. Wyniki egzaminów zawodowych w kwalifikacjach A.35 i A.36 należą do najlepszych w województwie śląskim i kształtują się na poziomie 100% zdawalności, a średnie wyniki uczniów plasują się w pierwszej trójce w województwie, co wpłynęło na uzyskanie „Srebrnej Tarczy” przez Technikum nr 2 w rankingu „Perspektywy” (2016r., 2019r.). Nauczyciel wykorzystuje aktywizujące metody i formy nauczania, nowoczesne środki dydaktyczne z zastosowaniem gier i symulacji. Dzięki jego zaangażowaniu we współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych szkoła uczestniczyła w testowaniu materiałów dydaktycznych, poprzez które możliwa jest realizacja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” dla szkół ponadgimnazjalnych pod patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Za szerzenie wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych nauczyciel i szkoła otrzymali podziękowanie dyrektora Oddziału ZUS w Chorzowie. A. Korzyniec od 1997 r. prowadzi działalność charytatywną w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, corocznie kieruje sztabem wolontariuszy w ZSTiO Meritum.

Odznaczeni Medalem KEN nauczyciele są absolwentami naszej szkoły, są także założycielami i członkami Zarządu Stowarzyszenia Społeczno-Edukacyjnego PRO MERITUM, które zajmuje się działalnością charytatywną i pomocową dla społeczności lokalnej. Do najważniejszych akcji Stowarzyszenia należą: „Czujniki Ratują Życie” i „Koperta Ratunkowa”, prowadzone przy współudziale służb ratowniczych miasta Siemianowice Śląskie, polegające na dystrybucji czujników tlenku węgla i kopert ratunkowych, oraz akcje pomocowe dla najuboższych: „Tyta od PRO MERITUM”, „Świąteczna Paczka z PRO MERITUM”. Ponadto Stowarzyszenie patronuje konkursom dla dzieci i młodzieży oraz prowadzi działalność prozdrowotną.

Wyróżnionym nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.