Dzięki uprzejmości siemianowickiej firmy MMJ w ZSTiO Meritum odbyły się kolejne warsztaty ze spawania światłowodów, które poprowadził absolwent naszej szkoły Dawid Marker. W ramach przedmiotu "Projektowanie i montaż lokalnych sieci komputerowych" w warsztatach udział wzięli uczniowie klas drugich Technikum nr 2 w zawodzie technik informatyk.

Uczniowie już wcześniej zapoznali się z teorią i nabyli umiejętności pracy z okablowaniem miedzianym. Nie obce są im pojęcia typu skrętka, patchpanel, gniazdko abonenckie, wtyk RJ45, stripper, wciskarka, zaciskarka, miernik okablowania, ponieważ każdy uczeń w ramach ćwiczeń wykonał kawałek instalacji poziomego okablowania strukturalnego. W trakcie tych warsztatów uczniowie nabyli nowych umiejętności pracy z okablowaniem pionowym lub międzybudynkowym, jakim jest okablowanie światłowodowe. Pan Dawid po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, dotyczącym elementów pasywnych i aktywnych instalacji światłowodowych jak i prezentacji obsługi urządzeń (noża do włókien światłowodowych, spawarki światłowodowej, lasera, światłowodowego sprzętu pomiarowego w postaci miernika mocy) przeprowadził pokaz spawania światłowodów. Uzbrojeni w nową wiedzę uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności, ponieważ każdy z nich miał możliwość wykonania kawałka okablowania światłowodowego.

Na zakończenie warsztatów przyszli informatycy - sieciowcy dokonali pomiaru mocy wykonanego okablowania i zbudowali sieć składającą się z dwóch komputerów połączonych pomiędzy sobą światłowodem, wykorzystując przy tym konwertery mediów, aby zamienić sygnał światłowodowy na elektryczny, z którego korzystają karty sieciowe w standardzie Ethernet.

Uczestnicy warsztatów bardzo wysoko ocenili poziom zajęć, za co serdecznie dziękujemy kierownictwu firmy MMJ i Panu Dawidowi z nadzieją, że spotkamy się za rok.

ZAPRASZAMY DO TECHNIKUM NR 2

Nie boisz się wyzwań? Chcesz zdobyć atrakcyjny zawód?

III LO TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Jesteś ciekawy świata? Chcesz twórczo i aktywnie rozwijać zainteresowania?

EKONOMISTA? MECHATRONIK? INFORMATYK?

Poznaj zawody, jakie zdobyć można w Meritum

Logo
Praktyk Europejczyk 2018

PRAKTYK EUROPEJCZYK 2018 - informacje o projekcie

Praktyki zawodowe w Mallow i Galway (Irlandia - 40 uczniów)
05.05.2019 r. - 01.06.2019 r.

Galeria do projektu

PRAKTYK EUROPEJCZYK - informacje o projekcie

Relacje z praktyk w Mallow (Irlandia - 40 uczniów)
07.05–01.06.2018 r. oraz 01.05–27.05.2017 r.