twol

Kawiarenką charytatywną na rzecz zwierząt kończą obchody VII Tygodnia Wolontariatu społecznicy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum. Pierwsze dni grudnia tradycyjnie już poświęcone są działalności charytatywnej, promowaniu idei wolontariatu oraz docenianiu wolontariuszy Meritum, a jest ich niemało.
Okazją do świętowania jest przypadający na 5 XII Światowy Dzień Wolontariusza, jednak warto wiedzieć, że Klub Młodego Wolontariusza Merit prężnie działa przez 12 miesięcy w roku od jedenastu już lat.
Tegoroczny Tydzień Wolontariatu obfitował w wiele ciekawych i pożytecznych akcji.
W ramach ogólnopolskiej akcji Góra grosza młodzież Meritum zebrała blisko 29 kilogramów miedzianych monet.
Ogromna paczka materiałów opatrunkowych przekazana została Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która w ramach projektu Opatrunek na ratunek wspiera misjonarzy pracujących w Afryce.

twol

Kolejny raz cała społeczność Meritum wzięła udział w akcji pisania listów w obronie praw człowieka z Amnesty International.
Licealiści pod przewodnictwem mamy jednej z uczennic przygotowali Szlachetną paczkę dla pana Bogdana. Imponująca było ilość przygotowanych produktów oraz skala zaangażowania w akcję.
Wraz ze Stowarzyszeniem PRO MERITUM przygotowanych zostało osiem Świątecznych paczek od PRO MERITUM dla najbardziej potrzebujących osób naszego miasta.

twol

Nie zapomniano również o najmłodszych: kolejny raz ruszyła w Meritum Marzycielska poczta. Własnoręcznie wykonane kartki i listy jeszcze przed świętami trafią do chorych dzieci. Warto podkreślić, że w tę akcję aktywnie włączyli się zaprzyjaźnieni z klubem siemianowiccy harcerze zrzeszeni w XII Szczepie Wehikuł czasu oraz VII Szczepie Antidotum.
6 grudnia wolontariusze Merita tłumnie wyruszyli, by wraz ze św. Mikołajem sprawiać radość młodszym kolegom - wspólnie bawili się z przedszkolakami Pod Sosenką i w Zielonej krainie, przekazali upominki w SP 1 i SP 5 w Siemianowicach Śląskich, by na koniec odwiedzić również młodzież Meritum.

twol

Wolontariusze Merita zadbali również o zwierzęta. W szkolnym ogrodzie uruchomiona została ptasia stołówka, przeprowadzono zbiórkę potrzebnych rzeczy dla Ośrodka Rehabilitacji Jeży Jerzy dla Jeży z Kłodzka, zaś dzisiejsza kawiarenka podsumuje grudniowe wsparcie uczniów Meritum dla schroniska Psia chata z Chorzowa. Grudniowe, ponieważ współpraca ze schroniskiem trwa przez cały rok – nasi wolontariusze regularnie socjalizują i wyprowadzają na spacery psy, na bieżąco prowadzą zbiórki potrzebnych zwierzętom rzeczy.

twol

Co szczególnie cieszy zaangażowanie w działalność na rzecz innych nie maleje. Młodzież chętnie angażuje się w akcje dobroczynne, o czym świadczyć może przyjęcie w szeregi klubu 48 nowych wolontariuszy.
Szczególne słowa uznania należą się wolontariuszom Merita z większym stażem. To oni właśnie za zeszłoroczne działania, między innymi zajęcie II miejsca w wojewódzkim konkursie dla Szkolnych Klubów Wolontariatu Polichrom docenieni zostali I miejscem w konkursie Siemianowickie Barwy Wolontariatu. Dyplom oraz nagrodę odebrali 5 grudnia w Parku Tradycji z rąk władz miasta podczas siemianowickich obchodów Dnia Wolontariusza.
Wszystkim wolontariuszom i aktualnie działającym, i tym, którzy pracowali przez ostatnich 11 lat, za zaangażowanie, poświęcony czas i serce gorąco dziękują opiekunki klubu Mirosława Missala i Barbara Niemiec-Falkus.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z VII Tygodnia Wolontariatu: