„Książka nas łączy” było tegorocznym hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, którego celem jest promowanie biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, integrowanie społeczności szkolnej, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauczaniu i wychowaniu młodzieży.

Biblioteka ZSTiO „Meritum” jak co roku włączyła się w obchody Święta Bibliotek Szkolnych, organizując wystawę książek: „Nowości” z zasobów biblioteki szkolnej, przeprowadzając tradycyjny konkurs biblioteczny oraz podejmując liczne działania we współpracy z innymi zaprzyjaźnionymi bibliotekami.

Klasa Ia LO uczestniczyła w spotkaniu z Panem Zdzisławem Janeczkiem na temat Tadeusza Kościuszki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich. Natomiast 25 miłośników książek i czytania z klas LO i T rozpoczęło udział w konkursie czytelniczym pt.: „Książka z kubkiem herbaty – czytamy i polecamy! Podejmij wyzwanie czytelnicze!”, organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach i trwającym od listopada 2017 r. do kwietnia 2018 r.

Kulminacyjnym punktem szkolnych obchodów bibliotecznego święta był, trwający przez cały ostatni tydzień listopada, XIII Turniej Wiedzy „Wiem Wszystko o Książce i Bibliotece”, propagujący książkę, czytanie i bibliotekę. Wzięło w nim udział 19 dwuosobowych reprezentacji z większości klas LO i T, które zmagały się z konkursowymi zadaniami, dotyczącymi historii książki i biblioteki oraz specyficznych celów i zadań biblioteki szkolnej, i charakteru jej księgozbioru. Rozwiązanie konkursu bibliotecznego i ogłoszenie jego wyników nastąpi WKRÓTCE!!!

W „Meritum” książka nas łączy nie tylko podczas Święta Bibliotek Szkolnych, ale i w czasie całego roku szkolnego, czego potwierdzeniem jest liczny i chętny udział młodzieży w czytelniczo – bibliotecznych akcjach.