W Narodowym Czytaniu dramatu „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego nie mogło zabraknąć młodzieży z ZSTiO „Meritum”. W sobotnie przedpołudnie przedstawiciele meritumowskiego Klubu Miłośników Książki i Sztuki uczestniczyli w czytelniczo – weselnym spotkaniu, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich.

Na moment miejska biblioteka zamieniła się w biesiadno – weselną salę z bogato przystrojonym stołem, a jej pracownicy wcielili się w gościnnych państwa młodych, zapraszających na wspólne świętowanie „Wesela”.

Na początku wystąpił Pan Antoni Gryzik – aktor, na co dzień związany z  Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, który ciekawie i przezabawnie opowiedział o własnych zmaganiach z tekstem dramatu, uchylając przy tym rąbka tajemnicy aktorskiego i reżyserskiego warsztatu. Przypomniał również o niezwykłej przenikliwości i mądrości Wyspiańskiego, tworzącego portret Polski i Polaków z przełomu XIX i XX wieku oraz podkreślił ponadczasową i uniwersalną wymowę dzieła młodopolskiego artysty.

Następnie znany i lubiany Teatr „Domino”, pod kierunkiem Pana Mirosława Domina, zaprezentował własną interpretację fragmentów „Wesela”. Znakomity występ Teatru Domino bez trudu przeniósł wszystkich zebranych do podkrakowskich Bronowic z początku XX wieku na narodową ucztę. Przedstawienie to, zrealizowane w konwencji próby generalnej przed spektaklem, dostarczyło widowni wyśmienitej zabawy, ale skłoniło ją również do refleksji nad narodowymi wadami Polaków. A dla samych młodych artystów – m.in.  uczniów „Meritum” – stało się kolejną okazją do szlifowania swoich aktorskich umiejętności. Rewelacyjny okazał się Chochoł w wykonaniu Dawida Janeczka z klasy IVb T, natomiast Paweł Peciak z klasy IVa T doskonale wcielił się aż w dwie role: Poety i Jaśka. Gratulujemy całemu zespołowi!

Wspólne świętowanie „Wesela” – arcydramatu Wyspiańskiego zakończyło się, jak na takie spotkanie przystało, poczęstunkiem przepysznego weselnego kołocza.

ZAPRASZAMY DO TECHNIKUM NR 2

Nie boisz się wyzwań? Chcesz zdobyć atrakcyjny zawód?

III LO TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Jesteś ciekawy świata? Chcesz twórczo i aktywnie rozwijać zainteresowania?

EKONOMISTA? MECHATRONIK? INFORMATYK?

Poznaj zawody, jakie zdobyć można w Meritum

Logo