Młodzież z ZSTiO „Meritum” w nietypowy sposób spędza swój wolny czas. Tym razem meritumowscy miłośnicy książek i czytania uczestniczyli w „Nocy Bibliotek”, która odbyła się w minioną sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich.

Hasłem tegorocznej ogólnopolskiej wieczorno – nocnej akcji promującej czytelnictwo i biblioteki było „Czytanie porusza”. Jak wiadomo, „Czytanie porusza…” przede wszystkim wyobraźnię, czytanie… pogłębia również wiedzę, wzbogaca język, wspomaga koncentrację, poprawia pamięć, często pomaga w trudnych chwilach, zawsze uprzyjemnia czas.

„Czytanie porusza…” też do zbrodni, zatem „Zbrodnia w Bibliotece” była motywem przewodnim Siemianowickiej Nocy Bibliotek w MBP.

Uczniowie „Meritum” wraz z pozostałymi uczestnikami czytelniczo – kryminalnej zabawy wzięli udział w pokazie technik samoobrony zaprezentowanych przez Śląską Akademię Aikido. Z zapartym tchem śledzili zabawne, a zarazem pełne grozy przygody Komisorza Hanusika w sztuce pod tym samym tytułem (autorstwa Marcina Melona), a w brawurowym wykonaniu w gwarze śląskiej przez aktorów – amatorów z Teatru Domino. Spotkali się również z oficerem prasowym z Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich, czyli z Panią Podkomisarz Tatianą Lukoszek, która w ciekawy sposób opowiedziała o trudnej i niebezpiecznej pracy policjantów.

Pawłowi i Jakubowi – informatykom z klasy IIa T – najbardziej przypadły do gustu profesjonalne warsztaty szyfrowania oraz zabawa w detektywów w Escape Roomie, w który – na moment – zamienił się, ukryty w piwnicznych pomieszczeniach, biblioteczny magazyn. Natomiast licealistce Sylwii z klasy IIa LO spodobało się najbardziej rozwiązywanie kryminalno – literackich krzyżówek. Na zwycięzców wszystkich konkursowych zabaw czekały atrakcyjne nagrody – książki ulubionych autorów.

Bibliotecznej imprezie towarzyszyły „Zabójcze lektury”, czyli kiermasz książek, nie tylko o kryminalno – detektywistycznej tematyce.

Młodzież „Meritum” po raz kolejny przekonała się, że biblioteka to atrakcyjne miejsce, w którym można niebanalnie spędzić czas. To miejsce, w którym czytanie porusza szczególnie. Młodzi czytelnicy z ZSTiO „Meritum” zapewnili, że wrócą do biblioteki także w ciągu dnia.